Trwa ładowanie...

Incydent nad Bałtykiem. Rosyjskie samoloty przechwycone przez NATO

Brytyjskie myśliwce przechwyciły w ciągu dwóch dni łącznie sześć rosyjskich samolotów wojskowych - poinformował resort obrony Wielkiej Brytanii. Należące do RAF-u Tajfuny biorą udział w misji Baltic Air Policing nad terytorium Łotwy, Litwy i Estonii.
Share
Cztery Su-27 i dwa Ił-y-22 zostały przechwycone nad Bałtykiem przez lotnictwo NATO
Cztery Su-27 i dwa Ił-y-22 zostały przechwycone nad Bałtykiem przez lotnictwo NATOŹródło: Wikimedia Commons CC0
d1mk46f

W środę brytyjskie samoloty przechwyciły i eskortowały dwa rosyjskie myśliwce Su-27 i służący do walki radioelektronicznej Ił-22 lecące "na skróty" w stronę Rosji. Dzień wcześniej wtorek eskadra Tajfunów wystartowała z bazy lotniczej Ämari w Estonii, by przechwycić taką samą rosyjską formację lecącą w kierunku Kaliningradu wzdłuż wybrzeża.

Minister ds. sił zbrojnych W. Brytanii Mark Lancaster podkreślił zaangażowanie Brytyjczyków w obronę granic NATO. Myśliwce RAF patrolują wybrzeża Litwy, Łotwy i Estonii w ramach Baltic Air Policing.

Rosja aktywna nad Bałtykiem

Jednym z głównych zadań jest misji zniechęcanie Rosji do naruszeń przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Kraje te nie posiadają własnych myśliwców. Baltic Air Policing trwa od momentu dołączenia państw bałtyckich do NATO. Od 2004 r. członkowie Sojuszu wysyłają tam swoje eskadry na czteromiesięczne zmiany.

d1mk46f

Zobacz także: USA kontra Iran. Rośnie napięcie w regionie

Piloci rosyjskich myśliwców i wojskowych statków powietrznych często naruszają przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii latając "na skróty" do Obwodu Kaliningradzkiego. Od drobnych prowokacji Rosjanie nie mogli się powstrzymać nawet w lipcu 2018 roku. W drodze na rozmowę z Donaldem Trumpem w Helsinkach, samolot z prezydentem Rosji na pokładzie przeleciał bez pozwolenia nad wodami terytorialnymi Estonii.

Czytaj też: Już nie będzie nowych Su-27. Rosjanie zakończyli produkcję legendarnego "Flankera"

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d1mk46f

Podziel się opinią

Share
d1mk46f
d1mk46f
Więcej tematów