Inauguracja 643 roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim
Podczas inauguracji 643. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim rektor najstarszej uczelni w kraju prof. Karol Musioł zaapelował, by "nauka i edukacja stała się dobrem nadrzędnym łączącym ludzi dobrej woli w Polsce".
01.10.2006 | aktual.: 01.10.2006 14:45
Szanowni państwo parlamentarzyści niech sprawy rozwoju edukacji i nauki będą zawsze płaszczyzną porozumienia i troski o przyszłość Polski. Niech refleksje nad przyszłością naszego kraju, uciszą spory i kłótnie dnia dzisiejszego - powiedział rektor UJ.
W przemówieniu inauguracyjnym prof. Musioł podkreślił, że Uniwersytet Jagielloński ma obowiązek chronić podstawowe wartości ludzkie przed zagrożeniami współczesnego świata: upominać się o poszanowanie autonomii szkół wyższych, przeciwstawiać się nienawiści w życiu społecznym, piętnować brutalizację obyczajów w życiu publicznym, demaskować pseudonaukę i oszustwa edukacyjne.
Najwyższy czas na podniesienie jakości nauczania i badań naukowych - mówił rektor UJ. Jeżeli zależy nam na tym, aby Polska odgrywała istotną rolę w kulturze, gospodarce i polityce światowej, jeśli na serio traktujemy hasło budowy społeczeństwa opartego na wiedzy, to tworzenie odpowiednich warunków kształcenia i rozwoju najzdolniejszych młodych Polaków jest jedyną drogą w tym kierunku - podkreślił prof. Musioł.
Dodał, że nie wolno dopuścić do marnotrawienia odkryć naukowych i pomysłów, które zastosowane w praktyce mogą być przydatne ludziom i polskiej gospodarce.
List prezydenta Lecha Kaczyńskiego do uczestników uroczystości odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Robert Draba.
Prezydent, pozdrawiając wykładowców i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, życzył im aby zachowali kreatywność, otwartość i chłonność umysłu, tak potrzebną w ich pracy. Podkreślił, że postęp, jaki dokonał się w ostatnich kilkunastu latach w polskiej edukacji "przybliża nas z każdym rokiem do wielkiego wspólnego celu - Europy Wiedzy". "Na tej drodze szczególną rolę do odegrania mają polskie uczelnie wyższe, na czele z najstarszą - Uniwersytetem Jagiellońskim" - podkreślił w liście Lech Kaczyński.
Obecny na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński wyraził nadzieję, że ten rok akademicki lepszy od poprzedniego. Mój optymizm wynika z tego, że młodzież jest coraz lepsza, profesorowie coraz bardziej dojrzali, uczelnie coraz bardziej zasobne i my w sobie też mamy więcej optymizmu - mówił minister Seweryński.
Dodał, że według rządowego projektu budżetu na rok 2007 nakłady na szkolnictwo wyższe wzrosną o około 1%, ale nakłady na naukę wzrosną o 10%. Zdaniem ministra Seweryńskiego są podwody do optymizmu jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę uczelni, na które uda się zdobyć pieniądze z UE.
Wśród problemów, które trzeba rozwiązać minister wymienił: ostateczne zdefiniowanie modelu studiów wyższych, opracowanie takiej formuły studiów zawodowych, by dawały one absolwentom pełne kwalifikacje do podjęcia pracy oraz konieczność zmian w sektorze badań naukowych, tak by można było lepiej wykorzystać unijne fundusze.
Wykład inauguracyjny na Uniwersytecie Jagiellońskim zatytułowany "Einstein, Wszechświat i my" wygłosił ks. prof. Michał Heller.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od mszy św. odprawionej rano wKolegiacie św. Anny przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Po niej pochód profesorów przeszedł ulicami Krakowa z najstarszego budynku UJ - Collegium Maius do Audytorium Maximum.
Nad Krakowem rozległ się głos Dzwonu Zygmunta, symbolicznie obwieszczając początek roku akademickiego w całej Polsce.
Rok akademicki rozpoczął się na Uniwersytecie Jagiellońskim dla 42 tys. studentów i 6,5 tys. pracowników.