Trwa ładowanie...
dgyrizc
01-10-2010 11:50

In vitro zwiększa szanse urodzenia chłopca

W przypadku zapłodnienia metodą in vitro bardziej prawdopodobne jest urodzenie chłopca niż dziewczynki - informuje serwis "BBC News/Health".

dgyrizc
dgyrizc

W przypadku naturalnego zapłodnienia urodzenie dziewczynki jest niemal równie prawdopodobne, co chłopca - na 100 dzieci rodzi się 51 chłopców.

Jak wykazali australijscy naukowcy, których pracę publikuje "British Journal of Obstetrics and Gynaecology", przy in vitro proporcje są inne - na 100 dzieci rodzi się 56 chłopców.

Badania opierają się na obserwacjach niemal 14 tys. porodów - wszystkich porodów po zapłodnieniu in vitro, które miały miejsce w klinikach leczenia bezpłodności Australii i Nowej Zelandii w latach 2002-2006.

Jednak w przypadku metody sztucznego zapłodnienia zwanej ICSI - polegającej na wyborze pojedynczego plemnika i wstrzyknięciu go do komórki jajowej - na 100 dzieci rodzi się 51 dziewczynek.

dgyrizc

Jak zauważa profesor Philip Steuer z British Journal of Obstetrics and Gynaecology, proporcja chłopców i dziewczynek w populacji zmienia się w naturalny sposób - na przykład pod wpływem głodu czy wojen.

Jednak - dodaje naukowiec - w krajach takich jak Indie czy Chiny problemem staje się świadomy wybór płci dziecka przez rodziców - przerywane są ciąże, które prowadziłyby do urodzenia się dziewczynek. Zdaniem badacza, zaczyna to powodować problemy - wkrótce wielu mężczyzn w tych krajach nie będzie mogło znaleźć partnerki.

dgyrizc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgyrizc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj