Trwa ładowanie...
d4kz5eb

Impeachment Donalda Trumpa. Poważne oskarżenia podczas obrad komisji sprawiedliwości

- Donald Trump złamał przysięgę prezydencką i postawił siebie ponad państwem - stwierdził w poniedziałek szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA Jerrold Nadler. To już kolejna mocna wypowiedź polityka Partii Demokratycznej podczas przesłuchań ws. impeachmentu Donalda Trumpa w ostatnich dniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
45. prezydent USA Donald Trump (zdj. arch.)
45. prezydent USA Donald Trump (zdj. arch.) (PAP, Fot: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL)
d4kz5eb

Komisja sprawiedliwości niższej izby amerykańskiego parlamentu obecnie pracuje nad sformułowaniem zarzutów wobec urzędującego prezydenta USA. Po ich opracowaniu mają one trafić pod obrady całego Kongresu. Bezpośredni wpływ na przyspieszenie prac na Kapitolu miała przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

- Fakty są bezsporne. Prezydent nadużył władzy dla własnej korzyści politycznej, kosztem naszego bezpieczeństwa narodowego. Odmówił pomocy wojskowej i ważnego spotkania w Gabinecie Owalnym w zamian za wszczęcie prokuratorskiego śledztwa wobec jego politycznego rywala- przyznała Demokratka w czwartek.

Według amerykańskich źródeł zbliżonych do Kongresu, do głosowania ma dojść jeszcze w tym tygodniu - tak, aby w nowym roku (który będzie rokiem wyborczym w USA - przyp. red.) perspektywa oficjalnego procesu Donalda Trumpa wylądowała w Senacie.

d4kz5eb

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

W sukurs Pelosi poszedł w poniedziałek szef komisji sprawiedliwości. - Dowody wskazują, że Donald Trump, prezydent USA, postawił siebie ponad państwem. Złamał najbardziej podstawowe obowiązki wobec narodu. Złamał swoją przysięgę - stwierdził Nadler podczas przesłuchania.

Mniejszość Republikańska w Izbie nadal broni swojego prezydenta. - Nie mamy zbrodni, nie mamy niczego, do czego się można przyczepić i nikt nie rozumie, co naprawdę chce zrobić większość (Partia Demokratyczna - przy. red.) poza upewnieniem się, że prezydent - jeśli zostanie usunięty z urzędu - nie będzie mógł wygrać wyborów w przyszłym roku - powiedział Kongresmen Doug Collins.

d4kz5eb

Obrady komisji, z dużą dozą prawdopodobieństwa oglądał prezydent. Podczas przesłuchania Trump żywo komentował najnowsze wypowiedzi. "Przeczytajcie zapis rozmowy" - grzmiał Republikanin na Twitterze. "Nic nie robiący Demokraci przynoszą hańbę" - dodał w kolejnym wpisie.

Impeachment Donalda Trumpa. "To polowanie na czarownice"

Procedura impeachmentu została uruchomiona pod koniec września. Demokraci stwierdzili, że podczas rozmowy Donald Trump - Wołodymyr Zełenski (prezydent Ukrainy) doszło do złamania prawa. W zredagowanej rozmowie, udostępnionej przez Biały Dom, Republikanin miał zagrozić wstrzymaniem pomocy wojskowej dla Ukrainy.

d4kz5eb

Kartą przetargową miało być wznowienie śledztwa prokuratorskiego wobec syna politycznego przeciwnika - Huntera Bidena. Jego ojciec - Joe - to były wiceprezydent, który według ostatnich sondaży stanie prawdopodobnie w szranki z urzędującym prezydentem USA.

O naciskach Republikanina na ukraińskiego przywódcę pierwszy poinformował sygnalisty z CIA. Później Biały Dom udostępnił zredagowaną rozmowę obu prezydentów. W toku śledztwa autentyczność takiego "dealu" potwierdziło kilku przesłuchanych świadków.

Donald Trump od początku zapewnia, że jest niewinny, a wszczęcie procedury w niższej izbie parlamentu to "polowanie na czarownice" przez "nic nie robiących Demokratów". Przedstawiciele Białego Domu mają nieskrępowany dostęp do udziału w przesłuchaniach komisji sprawiedliwości, jednak do tej pory ani razu nikt z Pennsylvania Avenue 1600 nie pojawił się na Kapitolu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: CNN

d4kz5eb

Podziel się opinią

Share

d4kz5eb

d4kz5eb
Więcej tematów