Trwa ładowanie...

Impeachment dla Trumpa? Elizabeth Warren zagrzewa do działania

Ubiegająca się o prezydenturę senator Elizabeth Warren zaapelowała do Kongresu o wszczęcie procedury impeachmentu przeciwko Donaldowi Trumpowi. To rezultat opublikowanego w czwartek raportu ze śledztwa ws. rosyjskiej ingerencji w wybory.

Share
Impeachment dla Trumpa? Elizabeth Warren zagrzewa do działania
Źródło: PAP/EPA
dkkkgm8

"Raport Muellera prezentuje fakty, które pokazują, że wrogi rząd obcego państwa zaatakował nasze wybory w 2016 roku, by pomóc Donaldowi Trumpowi, a Donald Trump przyjął tę pomoc. Po wyborach, Donald Trump utrudniał śledztwo ws. tego ataku" - napisała na Twitterze znana polityk Partii Demokratycznej.

Odniosła się w ten sposób do raportu z dwuletniego śledztwa prokuratora Roberta Muellera w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory. Śledczy co prawda nie stwierdzili istnienia spisku i współpracy między kampanią Trumpa i agentami Kremla, lecz szczegółowo opisali starania - w większości nieudane - by nawiązać taką współpracę i uzyskać od Rosjan materiały kompromitujące Hillary Clinton.

Raport mówi też o wielokrotnie ponawianych próbach Trumpa, by wpłynąć lub ukrócić śledztwo w tej sprawie. Próby te były jednak nieskuteczne ze względu na niesubordynacje podwładnych prezydenta, którzy ignorowali jego polecenia. Z powodów konstytucyjnych Mueller nie zdecydował się zarekomendować postawienia prezydentowi zarzutów w tej sprawie, oddając decyzję w ręce Kongresu.

dkkkgm8

Według senator Elizabeth Warren, jednej z faworytek wyścigu o nominację Partii Demokratycznej w wyborach w 2020 roku, Kongres powinien postawić Trumpa w stan oskarżenia.

"Ignorując wielokrotne wysiłki prezydenta by utrudniać śledztwo w jego własne nielojalne zachowanie wyrządzilibyśmy wielkie dla tego kraju i sugerowałoby, że obecny i przyszli prezydenci mieliby wolną rękę, aby nadużywać swojej władzy w podobny sposób" - stwierdziła Warren. "Powaga tego występku wymaga, by pochodzący z wyborów oficjele z obu partii odłożyli na bok polityczne uwarunkowania i dopełnili swojego konstytucyjnego obowiązku. To oznacza, że Izba Reprezentantów powinna wszcząć proces impeachmentu przeciwko prezydentowi Stanów Zjednoczonych" - podsumowała senator z Massachussetts.

Mimo otwartego apelu Warren, szanse na impeachment dla Trumpa są niewielkie. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiada się większość polityków opozycji, w tym spikerka Izby Nancy Pelosi. Przemawiają za tym głównie argumenty polityczne: demokraci mają na procesie niewiele do zyskania, lecz dużo do stracenia. Co więcej, usunięcie Trumpa z urzędu wymagałoby zgody co najmniej kilkunastu senatorów z partii Trump. O ile coś takiego było to możliwe w czasach Richarda Nixona, to w dzisiejszej spolaryzowanej Ameryce szanse na to są bliskie zeru.

dkkkgm8

Zachowanie Trumpa będą już wkrótce będą mogli ocenić wyborcy. Kampania przed wyborami w 2020 roku nieformalnie trwa już od miesięcy. Wśród demokratów faworytami do zdobycia nominacji i stanięcia do pojedynku z Trumpem są były wiceprezydent Joe Biden oraz socjalistyczny senator Bernie Sanders. W sondażach Warren plasuje się tuż za nimi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkkkgm8

Podziel się opinią

Share
dkkkgm8
dkkkgm8
Więcej tematów