Kłopoty Romanowskiego. Wiadomo, kiedy kluczowe głosowanie

Na środę zaplanowano głosowanie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nad uchyleniem immunitetu Marcina Romanowskiego - przekazała Prokuratura Krajowa. Będzie ono poprzedzone debatą.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
oprac. TWA

Nieoficjalne informacje w tej sprawie podało jako pierwsze radio RMF FM. Prokuratura Krajowa potwierdziła następnie, że debata dotycząca immunitetu Romanowskiego zaplanowana jest na środę na godzinę 15:30. "Niezwłocznie" po niej ma dojść do głosowania. Sprawa dotyczy 11 zarzutów, które prokuratura chce postawić Romanowskiemu.

Prokuratura Krajowa przypomniała, że najbliższa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego RE rozpoczyna się w poniedziałek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wcześniej o tym, że wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiego wpłynął już do Zgromadzenia Parlamentarnego RE informował jego deputowany, poseł KO Konrad Frysztak. Zapowiedział, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Informację tę potwierdził także zasiadający w ZPRE senator KO Marek Borowski. Poinformował, że jeśli wniosek nie wzbudzi zastrzeżeń formalnych, to w poniedziałek przewodniczący Zgromadzenia skieruje go do Komisji Regulaminowej, która wyda opinię. "Następnie odbędzie się głosowanie na sali plenarnej. Nie jest wykluczone, że głosowanie to przeprowadzone zostanie jeszcze na tym posiedzeniu, czyli do piątku 4 października" - przekazał.

Rzecznik Romanowskiego komentuje

Informację skomentował pełnomocnik Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski. W jego ocenie ewentualne uchylenie immunitetu przez ZPRE nie może stanowić podstawy do podjęcia przez Prokuraturę działań wobec posła Romanowskiego z uwagi na nieskuteczność uchylenia immunitetu przez Sejm w dniu 12 lipca br.

Jak uzasadniał, wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła, jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie został podpisany przez prok. Dariusza Korneluka, który w świetle uchwały Sądu Najwyższego z 27 września nie jest Prokuratorem Krajowym i nie może sporządzać oraz składać tego rodzaju wniosków. - Cała procedura zawiera zatem istotną wadę prawną skutkująca nieważnością i nieskutecznością uchwał - ocenił Lewandowski.

Ponadto - jak wskazał - z uwagi na fakt "skonsumowania" przez Prokuraturę czynności przedstawienia zarzutów posłowi 15 lipca br. bez uprzedniego uzyskania wszystkich zezwoleń Sejmu i ZPRE, postępowanie przeciwko Romanowskiemu musi zostać umorzone na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 Kodeksu postępowania karnego, który mówi o negatywnej przesłance procesowej w postaci "braku wymaganego zezwolenia na ściganie" (ochrona immunitetowa).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)