Imienne bilety wstępu na mecze - projekt MSWiA
Bezwzględne egzekwowanie zakazów
stadionowych, obowiązek sprzedawania imiennych biletów wstępu na
mecze i imprezy masowe, a także numerowanie miejsc na stadionie -
takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o
bezpieczeństwie imprez masowych, przekazany przez MSWiA do
uzgodnień międzyresortowych.
16.05.2006 | aktual.: 16.05.2006 19:46
Poinformował o tym rzecznik resortu Tomasz Skłodowski. Projekt powstał po konsultacjach z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Sportu, a także Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Ekstraklasą. Rada Ministrów zajmie się nim w przyszłym tygodniu, gdyż nadano mu status priorytetowy.
Wobec osób objętych zakazem stadionowym - czyli zakazem uczestnictwa w imprezach sportowych - ma zostać wprowadzony obowiązek meldowania się w komendzie policji w dniu meczu. Jeżeli taka osoba wejdzie na stadion, narazi się na sankcje karne.
Organizatorzy imprez masowych będą mieli obowiązek monitorowania meczu z kamer stadionowych i wprowadzenia numerowanych miejsc siedzących, a także identyfikatorów i imiennych biletów wstępu na mecze.
Zapisy te mają służyć pozbawieniu chuliganów poczucia anonimowości oraz ułatwić ich ewentualną identyfikację - napisał rzecznik MSWiA Tomasz Skłodowski. Zgodnie z projektem ustawy organizatorzy imprez masowych będą także odpowiedzialni za zapewnienie wystarczająco licznej i profesjonalnej ochrony - zaznaczył.
W projekcie znalazł się także zapis dotyczący odpowiedzialności za prowadzenie imprezy sportowej, który odnosi się do spikerów stadionowych, którzy - jak podkreślono - "współtworzą atmosferę widowiska sportowego i mają znaczny wpływ na poziom emocji wśród widzów".
Projekt ten jest jednym z kilku, które mają przyczynić się do ograniczenia chuligaństwa stadionowego. MSWiA i Ministerstwo Sprawiedliwości współpracowały przy tworzeniu projektów, zwiększających m.in. karę grzywny, wprowadzających możliwość ukarania poprzez skierowanie do prac społecznie użytecznych, czy wprowadzenie tzw. recydywy wykroczeń czyli zastosowania sankcji karnych wobec chuliganów notorycznie popełniających wykroczenia.
Podczas sobotnich zamieszek w Warszawie po meczu Legii Warszawa z Wisłą Kraków policja zatrzymała 231 osób, w tym 12 nieletnich. Do zamieszek doszło, gdy grupa ok. 600 kibiców próbowała wedrzeć się na stadion bez biletów, a także po meczu na Pl. Zamkowym. Gdy pijani kibice próbowali wedrzeć się siłą do sklepu monopolowego, do akcji wkroczyli policjanci. Chuligani zaczęli rzucać w ich kierunku m.in. kostką brukową i krzesłami z przyrestauracyjnych ogródków. Policja użyła armatek wodnych, gazu i pałek.
Dotychczas aresztowanych zostało 67 osób, w sumie do sądów wpłynęło 95 wniosków o areszt. 128 osobom postawiono zarzuty m.in. znieważenia i czynnej napaści na funkcjonariusza (za co grozi do 10 lat więzienia), zniszczenia mienia, kradzieży z włamaniem.