Trwa ładowanie...
d2darts

IMGW wydał ostrzeżenia dla 10 województw. Bardzo ślisko na drogach i chodnikach

Na terenie całego kraju pada deszcz i jest mżawka; drogi krajowe są jednak przejezdne - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. IMiGW i RCB ostrzegają przed marznącymi opadami.
Share
IMGW wydał ostrzeżenia dla 7 województw
IMGW wydał ostrzeżenia dla 7 województwŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Slawomir Kaminski
d2darts

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące 10 z 16 województw - z wyłączeniem warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego.

Marznące opady będą odczuwalne w województwie lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim, a także na północnych regionach województwa śląskiego i podkarpackiego. Z kolei w województwie zachodniopomorskim i pomorskim zapowiedziano wystąpienie mgły ograniczającej widoczność.

Także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed marznącymi opadami oraz śliskimi drogami i chodnikami.

Służby apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne, starsze oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zimno. Lekarze przypominają, że podczas mrozów najważniejsze są: ubiór "na cebulkę", czapka na głowie, do ochrony skóry - krem i pomadka oraz mądra dieta - odpowiednia porcja warzyw i witamin, ciepłe śniadania, unikanie alkoholu.

d2darts

Prognoza pogody na 21 stycznia. Lokalnie opady marznące, powodujące gołoledź

Jak informuje IMGW, północno-wschodnia część Skandynawii oraz częściowo Europa wschodnia i południowa są w zasięgu niżów z ośrodkami nad północno-zachodnią Rosją i północną Algierią. Nad pozostałą częścią kontynentu, w tym również nad Polską dominować będzie rozległy wyż z centrum nad Węgrami. Północno-wschodnia część kraju znajdzie się w zasięgu frontu atmosferycznego. Nad zachodnią część kraju napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, wschodnia część kraju pozostanie w zasięgu masy chłodniejszej, polarnej.

W sobotę przeważa zachmurzenie duże, na południu kraju miejscami większe przejaśnienia a w górach nawet rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, a na południowym wschodzie słabe opady śniegu. Lokalnie opady marznące, powodujące gołoledź. Miejscami w północnej połowie kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 0 st. na południu do 2 st., 3 st. na północy, a nad morzem 4 st. Wiatr przeważnie słaby, z kierunków zachodnich.

W nocy z we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże, miejscami słabe opady śniegu lub mżawki, w tym możliwe opady marznące powodujące gołoledź. W zachodniej zachmurzenie duże i umiarkowane i na ogół bez opadów. W wielu miejscach mgły, w których widzialność ograniczona będzie do 100 m. Temperatura minimalna od -3 do 0 st. i do 1 st. nad morzem. W dolinach i kotlinach górskich (karpackich i sudeckich) spadek temperatury nawet do -15 st. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, skręci na kierunki południowe.

d2darts

Podziel się opinią

Share
d2darts
d2darts
Więcej tematów