Trwa ładowanie...

IMGW aktualizuje prognozę pogody. Ostrzeżenie przed powtórką z 1982 roku

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej aktualizują prognozę pogody. W całej Polsce w środę obserwowane jest ocieplenie, które może potrwać przez najbliższe kilka dni. W weekend możemy się spodziewać nawet 13 st. Celsjusza. Jednocześnie IMGW ostrzega przed powtórką z 1982 roku.

Share
Prognoza pogody. IMGW ostrzega przed scenariuszem z 1982 roku
Prognoza pogody. IMGW ostrzega przed scenariuszem z 1982 rokuŹródło: PAP, Fot: PAP, Darek Delmanowicz
dowoakt

Jak informuje IMGW w zaktualizowanym komunikacie, w najbliższych dniach prognozowana jest "diametralna zmiana" pogody. "W środę i czwartek na zachodzie Polski prognozowane są dodatnie wartości temperatury powietrza przez całą dobę (temperatury maksymalne około 4 st. Celsjusza, minimalne nieznacznie powyżej 0 st. C). W piątek jedynie na północnym wschodzie kraju prognozowane są temperatury poniżej 0 st. C" - czytamy.

W weekend w całym kraju ma być zdecydowanie cieplej - na zachodzie synoptycy IMGW prognozują nawet 13 st. "na plusie". Na pozostałym obszarze kraju przewidywana jest temperatura dodatnia - od 1 do 10 st. C.

dowoakt

Taka zmiana może negatywnie się odbić na sytuacji hydrologicznej w Polsce - przez tak wysoką temperaturę (jak na miesiące zimowe) może dojść do szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej. W połączeniu z opadami deszczu i powstającymi zatorami na rzekach stwarza ryzyko groźnych wezbrań.

"Prognozowana sytuacja jest podobna do tej z 1982 r., kiedy przy podobnym układzie czynników wystąpiła katastrofalna powódź" - alarmuje IMGW. "Scenariusz ten jest brany pod uwagę, ale nie musi się powtórzyć. Sytuacja pogodowa jest dynamiczna" - dodają w komunikacie. Niewykluczone, że po kilkudniowym ociepleniu, do Polski nadejdzie kolejna fala mrozów.

Ostrzeżenie z IMGW. To będzie ciężka wiosna. Pogoda długoterminowa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dowoakt

Podziel się opinią

Share
dowoakt
dowoakt
Więcej tematów