Trwa ładowanie...

Ilja Gorjaczow uznany za winnego zorganizowania serii zabójstw

Ława przysięgłych moskiewskiego sądu miejskiego uznała nacjonalistę Ilję Gorjaczowa za winnego organizacji serii zabójstw, w tym prawnika Stanisława Markiełowa i lidera ruchu antyfaszystowskiego Ilji Dżaparidzego.

Share
Ilja Gorjaczow uznany za winnego zorganizowania serii zabójstw
Źródło: Wikimedia Commons, fot: Arvegger
d26udfm

Ilja Gorjaczow wraz z Nikitą Tichonowem założyli w połowie 2008 roku Bojową Organizację Rosyjskich Nacjonalistów (BORN). Tichonowa skazano w maju 2011 roku na dożywocie za zabójstwo w Moskwie Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej. Ścigany listem gończym wysłanym przez Prokuraturę Generalną FR Gorjaczow w maju 2013 roku został zatrzymany w Serbii i deportowany w listopadzie tego samego roku do Rosji.

Gorjaczowa uznano także za winnego utworzenia ekstremistycznej organizacji, nielegalnego posiadania i obrotu bronią oraz materiałów i urządzeń wybuchowych.

Ława przysięgłych sądu w Moskwie uznała, że Gorjaczow nie zasługuje na wyrozumiałość i grozi mu dożywocie.

d26udfm

Adwokat Gorjaczowa Nikołaj Połozow, uważa, że jego klientowi grozi najwyżej kara 25 lat więzienia, gdyż został on poddany ekstradycji z zagranicy.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej obwinił członków BORN również o to, że w latach 2008-11 zabili liderów Ruchu Antyfaszystowskiego Fiodora Fiłatowa, Ilję Dżaparidzego i Iwana Chutorskiego, a także kilku obywateli FR narodowości niesłowiańskich, w tym mistrza świata w boksie tajskim Muslima Abdułłajewa.

Członkowie BORN Maksim Bakłagin i Wiaczesław Isajew w kwietniu br. skazani zostali również na dożywocie za serię zabójstw z pobudek nacjonalistycznych, w tym za zamordowanie z zemsty w kwietniu 2010 roku sędziego Sądu Miejskiego w Moskwie Eduarda Czuwaszowa, który wielokrotnie orzekał w procesach aktywistów różnych ugrupowań ultraprawicowych. W marcu 2011 roku targnęli się oni na życie dzielnicowego policji w moskiewskiej dzielnicy Goljanowo. Trzeci z oskarżonych neonazistowskich bojówkarzy Michaił Wołkow został skazany na karę 24 lat łagru, w tym 14 lat w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

d26udfm

Podziel się opinią

Share
d26udfm
d26udfm
Więcej tematów