Trwa ładowanie...
d3edmp8
kradzież
08-09-2011 19:33

Ile złota i pieniędzy ukradł Kadafi?

Nowe władze libijskie nie wiedzą, ile pieniędzy i złota przywłaszczył sobie Muammar Kadafi, ponieważ przez lata prowadził księgowość "równoległą" do oficjalnej, nie zdołał jednak obrabować Banku Centralnego w Trypolisie - powiedział przedstawiciel tych władz.

d3edmp8
d3edmp8

Wafik al-Szater, który odpowiada za finanse w powołanym przez władze powstańcze zespole do spraw stabilizacji gospodarczej, zapewnił, że Kadafiemu i jego rodzinie nie udało się obrabować libijskiego Banku Centralnego.

- W księgowości Banku Centralnego nie wykryto nadużyć. Kadafi trzymał pieniądze poza libijskim systemem bankowym - oświadczył Szater na konferencji prasowej w Trypolisie

- Na razie nie jest możliwe ustalenie, ile pieniędzy i złota ukradli Libijczykom Kadafi i jego rodzina, ponieważ nie wiemy nawet, jakie zyski miała w ostatnich latach Libia z eksportu ropy naftowej - dodał szef ekipy finansowej nowych władz. Wyraził przekonanie, że stopniowo uda się ustalić, jakie kwoty wchodzą w grę.

W ciągu ostatnich dni wpompowano w rynek krajowy "w celu wskrzeszenia libijskiej gospodarki" miliony dinarów pochodzące z rachunków libijskich zamrożonych za granicą, jak również z rezerw złota - poinformował Szater.

d3edmp8

Jako najważniejsze zadanie wskazał "przywrócenie w Libii normalnego życia i ustanowienie systemu finansowego opartego na przejrzystej cyrkulacji zasobów między rządem a bankami".

Oznajmił też, że większość libijskich banków wznowiła już działalność. Również zagraniczne instytucje finansowe, które działały w kraju, przystąpiły do wznawiania działalności.

Szater podkreślił, że "zamiarem nowych władz jest respektowanie zawartych przez Libię umów". Wzywają one wszystkie zagraniczne przedsiębiorstwa do wznowienia działalności i kontynuowania inwestycji.

Na wcześniejszej konferencji prasowej gubernator Banku Centralnego Kasim Azuz zapewnił, że chociaż Kadafi sprzedał za granicę w kwietniu lub maju 20% libijskich rezerw złota, kraj ma wystarczające fundusze, aby na nowo uruchomić gospodarkę.

d3edmp8

Zgodnie z liczbami podanymi przez Azuza, libijski Bank Centralny ma 25 miliardów dolarów w kraju i 90 miliardów dolarów za granicą.

Według libijskich źródeł powstańczych, które cytuje madrycki dziennik "El Pais", Kadafi wciąż jeszcze podejmuje różne działania, aby uratować swą fortunę. W ubiegłą niedzielę konwój, w którym jechali wyżsi dowódcy armii Kadafiego, przewiózł ładunek sztabek złota do Nigerii.

- Jeżeli jest to prawda, zażądamy zwrotu tych pieniędzy - oświadczył członek powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Fathi Badża.

d3edmp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3edmp8
Więcej tematów