Trwa ładowanie...
dv9l44x
27-12-2007 19:52

Ile jest w kopercie dla księdza chodzącego po kolędzie?

Ile parafianie dają księdzu w kopercie, gdy przychodzi po kolędzie? Z rozmów z wiernymi wyłania się bieda polskiego społeczeństwa. Księża rysują jeszcze smutniejszy obraz finansowego wsparcia – informuje "Gazeta Krakowska".

dv9l44x
dv9l44x

Wszystkie rozmowy o dochodach w kopertach księża szybko ucinają: nie ma o czym mówić! To tajemnica. Ale anonimowo dodają, że wpływy są coraz mniejsze. Przyznają, że ludzie, których odwiedzają po kolędzie, często wkładają do kopert 10 zł. A przecież my z tych pieniędzy dokonujemy opłat za prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci. Nie żyjemy w próżni - przyznaje ksiądz z Nowej Huty. Podobnie mówi duchowny z Azorów. Pieniądze są przeznaczane na bieżące potrzeby parafii, niezbędne remonty, ale o wszystkim decyduje proboszcz - zaznacza.

Pieniądze to bardzo delikatna sprawa. Czasem trzeba się przepychać z księdzem, by wręczyć kopertę, czasem natomiast po grzecznościowym "nie trzeba, nie trzeba", idzie jak po maśle - opowiada Jacek Jamrogowicz z Brzeska.

Zdarza się też, że w kopertach wręczanych przy wyjściu są inne przedmioty niż banknoty. Pamiętam, że kiedy pracowałem w Gorlicach znalazłem równiutko przyciętą gazetę - wspomina jeden z sądeckich księży.

W niektórych parafiach księża apelują, by wierni nie wręczali pieniędzy podczas kolędy, ale by dali je na tacę. Tak jest choćby w tarnowskiej parafii Księży Filipinów. Proponujemy, aby nasi parafianie złożyli ofiarę w niedzielę i zawsze na konkretny cel - mówi "Gazecie Krakowskiej" ks. Paweł Cyz. Tarnowscy wierni najczęściej do koperty kładą kwoty od 30 do 50 złotych. Pieniądze z kolędy dzielone są między potrzeby parafii, kurii oraz poszczególnych księży.

dv9l44x

W małych wsiach z kolei nie wzięcie koperty może zostać potraktowane jako afront. Starsze osoby traktują to jak rytuał i byłoby dla nich przykrością, gdyby nie przyjąć ich daru - twierdzi ks. Marek Marcićkiewicz, proboszcz w Przeczycy pod Pilznem.

W Mościcach, dzielnicy Tarnowa, do dziś wspominają nieżyjącego już proboszcza ks. Stanisława Indyka, który do kolędy... dokładał, dzieląc się pieniędzmi z biednymi.

Jaka wiara, taka ofiara - zaznacza ksiądz Jan Krzyżowski z parafii św. Stanisława BM w Kantorowicach. Z reguły ofiarę dają ci, którzy mogą dać i nie zawsze jest ona proporcjonalna do zasobności portfela. To przeważnie kwoty w wysokości 30-40 zł - mówi. Ksiądz Jan podkreśla, że nie zawsze zdarza się mu brać ofiarę, gdy chodzi po kolędzie. Zazwyczaj wtedy, gdy wiem, jaka jest sytuacja materialna rodziny - mówi.

W Nowym Sączu, niektórych parafiach w Krakowie i na Podhalu, zdarza się, że w kopertach jest całe sto złotych, ale to rzadkość. Księża nie pamiętają wyjątkowo ekscytujących przygód związanych z kolędą, jeśli nie liczyć poszarpanej sutanny przez wałęsające się psy.

dv9l44x

Niecodzienna przygoda zdarzyła się natomiast księdzu z parafii św. Józefa w Nowej Hucie. W trakcie kolędy trafił do mieszkania dwóch staruszek na os. Kalinowym. Babcie przyjęły kapłana, jednak po jego wyjściu skojarzyły, że nie pamiętają go z kościoła. Czujne parafianki doszły do wniosku, że jest to oszust i zadzwoniły po policję. Ksiądz ujęty przez stróżów prawa spędził kilka godzin na komisariacie, wyjaśniając, że naprawdę chodzi po kolędzie - mówi "Gazecie Krakowskiej" ks. Jarosław Nowak z parafii św. Józefa.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj