Ile jest ludzi na świecie? 15.11.2022. Pękła magiczna bariera
Jak wynika z raportu przedstawionego przez ONZ, liczba ludności na świecie przekroczyła we wtorek, 15 listopada 2022 roku, barierę 8 miliardów osób. Dane te pokrywają się z informacjami przedstawionymi przez światowy licznik populacji. Według prognoz, w przyszłym roku Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby ludności.
"15 listopada 2022 roku populacja świata osiągnie 8 mld osób. Stanowi to kamień milowy w rozwoju ludzkości" - zapowiadała wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Jej przedstawiciele przestrzegają jednocześnie, że świat jest pełen konfliktów, napięć i nierówności społecznych. Największy przyrost naturalny odnotowują kraje biedne i słabo rozwinięte, w których setki milionów osób umiera z głodu i pragnienia. "W świecie, który staramy się budować, osiem miliardów ludzi to osiem miliardów szans na godne i spełnione życie" - wskazywał w lipcu 2022 roku Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.
Osiem miliardów osób na świecie
Choć liczba ludności wciąż rośnie, eksperci od kilku lat wskazują, że przyrost naturalny na świecie zwolnił. Populacja Ziemi zwiększyła się o miliard w ciągu 12 lat. Bariera 9 miliardów zostanie przekroczona już za 15 lat, a 10 miliardów - dopiero w 2056 roku, czyli za 34 lata. Jak wskazują analitycy ONZ, szczyt populacji planety wyniesie około 10,4 mld osób i utrzyma się co najmniej do 2100 roku.
Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ wskazuje, że ponad połowa prognozowanego wzrostu populacji będzie skoncentrowana w ośmiu krajach:
- Egipcie,
- Etiopii,
- Indiach,
- Nigerii,
- Pakistanie,
- Filipinach,
- Demokratycznej Republice Konga,
- Zjednoczonej Republice Tanzanii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Pierwsza plaga w historii ludzkości. Eksperci przedstawili nowe dowody
8 miliardów. Populacja Ziemi starzeje się
Jak wskazuje ekonomista Andrzej Halesiak, z roku na rok liczba ludzkości rośnie, jednak jednocześnie, społeczeństwo starzeje się. Trend ten jest zauważalny zwłaszcza w Europie, gdzie tempo przyrostu naturalnego jest znacznie mniejsze od światowej średniej, a długość życia rośnie. "Liczba mieszkańców Europy po 2000 r. wzrosła zaledwie o 16 milionów do 743 milionów mieszkańców" - wskazuje serwis money.pl. Jednocześnie ponad 20 procent Europejczyków należy do grupy 65+.
Według przewidywań Organizacji Narodów Zjednoczonych, w 2023 roku liczba ludności Indii będzie większa od populacji Chin. Azja jest obecnie najludniejszym regionem Ziemi - zamieszjuje ją ponad 4,7 mld ludzi, czyli ponad połowa populacji planety.
8 miliardów ludzi. Wyzwania, przed którymi staje świat
Rosnąca liczba mieszkańców Ziemi stanowi także ogromne wyzwanie. Już teraz na świecie panuje ogromny podział, bieda oraz trudności w dostępie do wody i jedzenia. W 2022 roku 800 milionów ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa, co oznacza, że nie stać ich na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a kolejne 4 miliardy osób należy do grupy o niskich dochodach, pozwalających zaspokoić wyłącznie najbardziej podstawowe potrzeby.
Ze względu na postępujące zmiany klimatu, coraz więcej osób może mieć problem z dostępem do wody oraz energii. "Mimo że zwiększenie liczby ludności potęguje wpływ rozwoju gospodarczego na środowisko, rosnące dochody na mieszkańca są główną siłą napędową niezrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji" - akcentuje ONZ.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.