Polityka"II władza może wpaść na pomysł ignorowania listy płac III władzy". Janusz Wojciechowski ostrzega sędziów przed nielojalnością?

"II władza może wpaść na pomysł ignorowania listy płac III władzy". Janusz Wojciechowski ostrzega sędziów przed nielojalnością?

"II władza może wpaść na pomysł ignorowania listy płac III władzy" - napisał na Twitterze, w skasowanym już tweecie, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Janusz Wojciechowski. Odnosił się prawdopodobnie do wypowiedzi niektórych sędziów, że będą ignorować wyroki nowego TK.

"II władza może wpaść na pomysł ignorowania listy płac III władzy". Janusz Wojciechowski ostrzega sędziów przed nielojalnością?
Źródło zdjęć: © Twitter/J.Wojciechowski

22.12.2016 | aktual.: 22.12.2016 13:35

"Pomruki III władzy o możliwym ignorowaniu ustaw I władzy są ryzykowne, bo II władza może wpaść na pomysł ignorowania listy płac III władzy" - tak brzmi w całości skasowany tweet Wojciechowskiego.

W innym tweecie komentującym zmiany w TK Wojciechowski stwierdził: "Ten sam Trybunał, tylko prezes się zmienił i już słyszę, że wyroki do wczoraj cacy, od dzisiaj są be. I to jeszcze przed wydaniem".

W czwartek w radiowej Jedynce Ziobro był proszony o komentarz do słów prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystiana Markiewicza, który w "Dzienniku Gazecie Prawnej" zapowiedział: "Z ciężkim sercem, ale muszę przyznać, że będę w swojej pracy ignorować te wyroki TK, które zostaną wydane w składzie sprzecznym z ustawą zasadniczą oraz dotychczasowym orzecznictwem sądu konstytucyjnego".

Odnosząc się do tego Ziobro powiedział, że sędziom, którzy nie podporządkują się wyrokom wydanym przez obecny skład TK grozi "odpowiedzialność dyscyplinarna i konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem przepisów prawa, które jasno mówią, że sądy i poszczególni sędziowie są zobowiązani stosować się do obowiązującego w Polsce prawa".

Zbigniew Ziobro nie owija w bawełnę, gdy mówi o zmianach w wymiarze sprawiedliwości. "Wcześniej prokuratura skupiała się na tym, by zamiatać sprawy pod dywan. Teraz wreszcie pracuje" - mówił 17 listopada.

W środę prezesem nowego Trybunału Konstytucyjnego została sędzia Julia Przyłębska, a 19 grudnia zakończyła się 9-letnia kadencja sędziego Rzeplińskiego, od 2010 r. prezesa TK.

Twitter,Polskie Radio, oprac. Adam Przegaliński

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (230)