II tura wypłat dla ofiar III Rzeszy
Ruszyła wypłata drugiej raty niemieckich świadczeń dla ponad 300 tysięcy ofiar Trzeciej Rzeszy, które swoje świadczenia otrzymują w ramach tak zwanej "klauzuli otwartości". W Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie odbyła się uroczystość przekazania kilkudziesięciu pierwszych zawiadomień, uprawniających do odbioru pieniędzy.
Przewodniczący polskiej fundacji profesor Jerzy Sułek poinformował, że w tej ponad 300-tysięcznej najliczniejszej grupie poszkodowanych przez Trzecią Rzeszę są przede wszystkim robotnicy rolni. W grupie tej są również byli więźniowie, dzieci do lat 16 osadzone w obozach przejściowych, dzieci przymusowo zatrudniane w przemyśle ciężkim i zbrojeniowym w miejscu swojego zamieszkania oraz dzieci, które wraz z rodzicami zostały wywiezione na roboty przymusowe.
Wypłaty, które dziś się rozpoczynają, obejmą na początku ponad 100 tysięcy najstarszych wiekiem poszkodowanych, którzy ukończyli 80 lat. Wypłaty dla nich mają się zakończyć 31 lipca. Kolejna wypłata drugiej raty niemieckich świadczeń w ramach tak zwanej "klauzuli otwartości" obejmie poszkodowanych, którzy ukończyli 70 lat i nastąpi jesienią tego roku.
Druga - ostatnia rata niemieckich świadczeń to 25 procent należnej kwoty świadczenia. 75% wypłacono w ramach pierwszej raty. Wcześniej drugą ratę świadczenia z funduszy niemieckich otrzymali najciężej poszkodowani przez Trzecią Rzeszę.
W dzisiejszej uroczystości przekazania dokumentu, uprawniającego do odbioru pieniędzy uczestniczyli przedstawiciele strony niemieckiej.