Trwa ładowanie...

II tura wyborów samorządowych. Najnowsze wyniki

Urzędujący prezydenci wygrali drugą turę wyborów w największych miastach. Największym zaskoczeniem jest porażka Ryszarda Grobelnego w Poznaniu i zwycięstwo Roberta Biedronia w Słupsku. Na kolejne kadencje wybrani zostali m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jacek Majchrowski oraz Rafał Dutkiewicz.

II tura wyborów samorządowych. Najnowsze wynikiŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d2qkuky
d2qkuky
(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

Kraków

Jacek Majchrowski wygrał w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa, uzyskując 58,77 proc. głosów. Pokonał popieranego przez PiS Marka Lasotę, który zdobył 41,23 proc. głosów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Frekwencja wyniosła prawie 34 proc.

W pierwszej turze ubiegający się o wybór na czwartą kadencję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uzyskał 39,18 proc. głosów. Marek Lasota otrzymał 26,95 proc. głosów.

d2qkuky

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz została po raz trzeci prezydentem Warszawy, w II turze wyborów samorządowych uzyskała 342 857 głosów (58,64 proc.) - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Gronkiewicz-Waltz w II turze pokonała Jacka Sasina (PiS), który otrzymał 241 790 głosów 41,36 proc.). W sumie w Warszawie oddano 584 647 ważnych głosów.

Wrocław

We Wrocławiu kolejne cztery lata będzie rządził Rafał Dutkiewicz, który uzyskał 54,72 proc. głosów. Pokonał on w drugiej turze kandydatkę PiS Mirosławę Stachowiak-Różecką (45,28 proc.). Dutkiewicz startował z poparciem Platformy Obywatelskiej.

Katowice

Marcin Krupa został nowym prezydentem Katowic, uzyskując 71,31 proc. głosów. Krupa popierany przez poprzednika, Piotra Uszoka, w drugiej turze wyborów zdecydowanie pokonał kandydata PiS Andrzeja Sośnierza, na którego głosowało 28,69 proc. wyborów. Frekwencja w Katowicach wyniosła 31,16 proc.

d2qkuky

Poznań

Urzędujący od 1998 r. prezydent Poznania Ryszard Grobelny przegrał w II turze wyborów z przedsiębiorcą Jackiem Jaśkowiakiem (PO). Grobelny przed wyborami uważany był za faworyta. Wygrał I turę, ale zdobył w niej 28,58 proc. - o 7,12 proc. więcej od Jacka Jaśkowiaka. Sondaże przed II turą wyborów wskazywały na kilkuprocentowe zwycięstwo kandydata PO. Ostatecznie Jaśkowiak wygrał i zdobył 59,1 proc. głosów wyprzedzając Grobelnego o ponad 18 pkt proc. Frekwencja w Poznaniu w II turze wyniosła 35,6 proc. i była wyższa o ok. 10 pkt proc. od tej sprzed czterech lat. Przedstawiciel Platformy już raz starał się o urząd prezydenta Poznania - w 2010 r. Jaśkowiak, jako kandydat niezależny wywodzący się z ruchów miejskich, zdobył ponad 7 proc. głosów.

Gdańsk

Paweł Adamowicz z PO wygrał tegoroczne wybory samorządowe uzyskując w drugiej turze 61,25 procent głosów. Pokonał Andrzeja Jaworskiego z PiS, na którego głos oddało 38,75 proc. mieszkańców.

Adamowicz dołączył do klubu trójmiejskich prezydentów rządzących już piątą kadencję pod rząd. Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek sprawują bowiem swoje funkcje nieprzerwanie od 1998 roku. Prezydentów Trójmiasta łączy też zbliżony wiek: Szczurek i Karnowski urodzili się w 1963 roku, a Adamowicz jest od nich tylko o dwa lata młodszy.

d2qkuky

Szczecin

Urzędujący prezydent Szczecina zdobył 71,93 proc. głosów i pokonał niezależną kandydatkę Małgorzatę Jacynę-Witt, która uzyskała 28,07 proc. poparcia. Krzystek będzie po raz trzeci rządził miastem.

Frekwencja wyniosła zaledwie 25,77 proc.

Białystok

Oficjalnie wiadomo, że w nowej kadencji w Białymstoku będzie rządził Tadeusz Truskolaski. Uzyskał on 63,76 proc. głosów. Jana Dobrzyńskiego poparło 36,24 proc. wyborców. W sumie na kandydata PiS oddano 31 213 ważnych głosów, a na niezależnego - 54 920.

d2qkuky

1 223 głosów (1,40 proc.) było nieważnych - na kartach do głosowania zaznaczono obu kandydatów lub żadnego z nich.

Frekwencja w Białymstoku była bardzo niska - wyniosła 38,5 prc. Zarówno przebieg wyborów, jak i liczenie głosów odbyło się bez problemów.

Olsztyn

Wybory na prezydenta Olsztyna wygrał Piotr Grzymowicz różnicą 523 głosów. Na Grzymowicza głosowało 28 732 osób (50,46 proc.), a na jego kontrkandydata - 28 204 (49,54 proc.). Frekwencja w Olsztynie wyniosła 43,35 proc.

d2qkuky

Opole

Arkadiusz Wiśniewski to nowy prezydent Opola - w II turze wyborów jako kandydat stowarzyszenia Opole na Tak uzyskał on 67,66 proc. głosów; kandydat komitetu Razem dla Opola Marcin Ociepa - 32,34 proc.

Słupsk

Przez najbliższe cztery lata Słupskiem rządzić będzie Robert Biedroń, który uzyskując 57,08 proc. głosów pokonał w drugiej turze posła PO Zbigniewa Konwińskiego (dostał 42,92 proc głosów). Rywalizację w pierwszej turze Biedroń przegrał z Konwińskim różnicą około 2,5 tysiąca głosów.

Koszalin

w Koszalinie wybory wygrał Piotr Jedliński (PO), uzyskując 55,36 proc. głosów. Jedliński pokonał lidera Stowarzyszenia Lepszy Koszalin Artura Wezgraja, którego poparło 44,64 proc. wyborców. Walczący o prezydenturę Koszalina spotkali się w tym starciu już po raz drugi. Cztery lata temu Wezgraj w drugiej turze przegrał z Jedlińskim nieco ponad 500 głosami.

d2qkuky

Kołobrzeg

Kandydat PO Janusz Gromek zasiądzie po raz drugi w fotelu prezydenta Kołobrzegu. Zdobył on 51,94 proc. głosów i niewielką przewagą pokonał konkurentkę z komitetu Porozumienie dla Kołobrzegu Wiolettę Dymecką (48,06 proc.).

Stargard Szczeciński

Stargardem Szczecińskim po raz czwarty będzie rządził Sławomir Pajor z komitetu Sławomira Pajora i posłanki PO Zofii Ławrynowicz. Pajor zdobył ponad 56 proc. głosów, a jego kontrkandydat Marcin Przepióra z komitetu Bezpartyjni ponad 43 proc.

Leszno

Nowego prezydenta będzie miało Leszno. Z urzędem po 16 latach pożegna się popierany przez lewicę Tomasz Malepszy, który od 2002 r. zwyciężał za każdym razem w I turze wyborów. W niedzielnym głosowaniu Malepszego pokonał poseł i były członek PO Łukasz Borowiak - został usunięty z partii za start w wyborach na prezydenta miasta z listy komitetu PL18. Borowiak zdobył 63,86 proc. głosów, a na Malepszego zagłosowało 36,14 proc. wyborców. W Lesznie do urn poszło 39,1 proc. uprawnionych.

Kalisz

O zmianie prezydenta zadecydowali mieszkańcy Kalisza. W mieście wygrał Grzegorz Sapiński z KWW Wspólny Kalisz, który pokonał urzędującego od 2002 r. prezydenta Janusza Pęcherza. Na Sapińskiego, który jest radnym miejskim, zagłosowało 60,29 proc. wyborców, a Pęcherz zdobył 39,7 proc. głosów. W Kaliszu do urn poszło ok. 38 proc. wyborców. Pęcherz dwukrotnie wygrywał w I turze.

Bydgoszcz

Rafał Bruski (PO) w drugiej turze ponownie został wybrany na prezydenta Bydgoszczy; otrzymał 57,11 proc. głosów - ogłosiła oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Bruski pokonał Konstantego Dombrowicza (komitet Porozumienie Dombrowicza), który był prezydentem miasta w latach 2002-2010. Dombrowicz otrzymał 42,89 proc. głosów.

Przed dwoma tygodniami, w pierwszej turze wyborów, w której rywalizowało ośmiu kandydatów, Bruski uzyskał poparcie 37,08 proc. wyborców, a Dombrowicz - 19,87.

Inowrocław

Stanowisko zachował prezydent Inowrocławia Ryszard Breja, który rządzi miastem nieprzerwanie od 2002 r. Pokonał Marcina Wrońskiego (KWW Nowy Inowrocław) różnicą 347 głosów. Na Brejzę głosowało 50,80 proc. wyborów, a na konkurenta - 49,20 proc.

W pierwszej turze, w której rywalizowało czterech kandydatów, Brejza dostał 45,71 proc. głosów, a Wroński - 32,58 proc.

Włocławek

Zdecydowanym zwycięzcą we Włocławku został poseł Marek Wojtkowski (PO), który wygrał z urzędującym od dwóch kadencji Andrzejem Pałuckim (SLD Lewica Razem). Wojtkowski otrzymał 64,62 proc. głosów, a Pałucki - 35,38.

W pierwszej turze, w której startowało sześciu kandydatów, Wojtkowski pokonał Pałuckiego różnicą 125 głosów. Wojtkowski uzyskał wtedy poparcie 31,08 proc. wyborców, a Pałucki - 30,74 proc.

Radom

Platforma Obywatelska "zdetronizowała" w Radomiu Prawo i Sprawiedliwość. Na stanowisku prezydenta miasta poseł Radosław Witkowski zastąpi Andrzeja Kosztowniaka, który sprawował ten urząd od ośmiu lat.

Kandydata Platformy Obywatelskiej poparły prawie 33 tysiące głosujących radomian. Dotychczasowy gospodarz miasta z Prawa i Sprawiedliwości przekonał do siebie o ponad dwa i pół tysiąca osób mniej. Frekwencja wyborcza wyniosła niespełna 37 procent.

Tarnów

Wicemarszałek województwa małopolskiego minionej kadencji Roman Ciepiela (PO) wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie. Według oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej, w drugim co do wielkości mieście Małopolski Ciepiela uzyskał 51,10 proc. poparcia. W II turze pokonał kandydata PiS, radnego miejskiego Kazimierza Koprowskiego, który zdobył 48,90 proc. głosów. Frekwencja w Tarnowie wyniosła 33,79 proc.

Nowy Sącz

W Nowym Sączu, uznawanym za matecznik PiS w Małopolsce, przewagą 188 głosów został wybrany na trzecią kadencję kandydat tej partii Ryszard Nowak. Na dotychczasowego prezydenta miasta zagłosowało 50,31 proc. wyborców; na bezpartyjnego kandydata Koalicji Nowosądeckiej Ludomira Handzla 49,69 proc. Frekwencja w Nowym Sączu wyniosła 45 proc.

Przemyśl

Robert Choma, który startował z własnego komitetu wyborczego, został ponownie prezydentem Przemyśla. W drugiej turze Choma uzyskał 60,62 proc. poparcia (10 075 głosy), jego kontrkandydat Wojciech Błachowicz (KW Platforma Obywatelska) otrzymał 39,38 proc. poparcia (6 544 głosy). Frekwencja wyniosła 32,70 proc.

Bielsko-Biała

Czwartą kadencję prezydentem Bielska-Białej będzie Jacek Krywult, niezależny kandydat, któremu poparcia udzieliły PO i PSL. W II turze wyborów pokonał Janusza Okrzesika, byłego parlamentarzystę, niegdysiejszego szefa rady miejskiej i ex-prezesa bielskiego klubu piłkarskiego Podbeskidzie. Krywulta poparło 59,88 proc. bielszczan, a jego rywala 40,12 proc. Frekwencja wyniosła 34,28 proc.

Częstochowa

W Częstochowie drugą kadencję będzie rządził będzie Krzysztof Matyjaszczyk (SLD Lewica Razem). W decydującym starciu wygrał z Arturem Warzochą, byłym wicewojewodą śląskim i bezpartyjnym kandydatem wspieranym przez PiS. Na dotychczasowego prezydenta zagłosowało 56,72 proc. wyborców, a na jego konkurenta 43,28 proc. Do urn poszło 36,31 proc. częstochowian.

Rybnik

Rządzący Rybnikiem od 16 lat bezpartyjny prezydent Adam Fudali przegrał w drugiej turze z dotychczasowym szefem klubu PO w radzie miasta i nauczycielem historii w jednym z rybnickich liceów Piotrem Kuczerą. W pierwszej turze Kuczerę poparło 27,08 proc. wyborców, Fudalego - 47,71 proc. W drugiej Kuczera zdobył już poparcie 54,06 proc., a Fudali - 45,94 proc.

Jastrzębie-Zdrój

Podobnie sytuacja odwróciła się w Jastrzębiu-Zdroju - również na niekorzyść wieloletniego prezydenta. Bezpartyjna, popierana przez PO, dotychczasowa radna wojewódzka Anna Hetman przy frekwencji 36,84 proc. wygrała tam z popieranym przez PiS, rządzącym od trzech kadencji Marianem Janeckim. Hetman w pierwszej turze uzyskała 29,6 proc., a w drugiej - 57,79 proc. głosów; Janecki odpowiednio 34,5 proc. i 42,21 proc.

Ruda Śląska

Platformie nie udało się natomiast odzyskać stanowiska prezydenta w Rudzie Śląskiej. Po tym, jak w 2010 r. utracił je rządzący wcześniej przez 10 lat Andrzej Stania, w tegorocznych wyborach startowała jego dawna zastępczyni, ostatnio wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Skowronek. Mimo jej początkowej przewagi, na drugą kadencję mieszkańcy wybrali bezpartyjną Grażynę Dziedzic. Dziedzic w pierwszej turze zdobyła 27,08 proc., a w drugiej 58,20 proc. głosów; Skowronek 47,71 proc. i 41,80 proc.

Siemianowice Śląskie

Nowym prezydentem Siemianowic Śląskich będzie Rafał Piech (komitet Rafał Piech SMS - Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic), który w drugiej turze wyraźnie pokonał dotychczasowego włodarza tego miasta Jacka Guzego, rządzącego od 2006 r. Na Piecha zagłosowało 65,47 proc. wyborców, na Guzego - 34,53 proc.

Piekary Śląskie

Ze stanowiskiem żegna się też Stanisław Korfanty, który był prezydentem Piekar Śląskich od 2002 r. W drugiej turze zdecydowanie pokonała go Sława Umińska-Duraj z lokalnego komitetu, która w poprzedniej kadencji była radną w tym mieście. Uzyskała 65,3 proc. głosów, podczas gdy Korfanty - 34,7 proc.

Mysłowice

Na kolejną kadencję został wybrany rządzący Mysłowicami od 2010 r. Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe). W drugiej turze nie dał szans Dariuszowi Wójtowiczowi z komitetu Wspólnie dla Mysłowic. Lasoka poparło 65,61 proc. wyborców, Wójtowicza - 34,39 proc. Nowym prezydentem Zawiercia zostanie kandydat lokalnego komitetu Nowe Otwarcie Witold Grim, który w przeszłości pełnił przez cztery lata funkcję wiceprezydenta tego miasta. Otrzymał 64,45 proc. głosów. Jego kontrkandydat Marek Kozieł (SLD Lewica Razem) uzyskał 35,55 proc. poparcia. Frekwencja w Zawierciu wyniosła 24,32 proc.

Racibórz

W Raciborzu urzędujący bezpartyjny prezydent Mirosław Lenk zapewnił sobie trzecią kadencję, pokonując Annę Ronin (Mniejszość Niemiecka). W drugiej turze zdobył 53,93 proc. poparcia, a jego kontrkandydatka 46,07 proc. W pierwszej turze prowadził także on - z 37,63 proc. głosów. Na Ronin zagłosowało wtedy 33,54 proc. wyborców.

Jaworzno

Rządzący Jaworznem (Śląskie) od 2002 r. prezydent Paweł Silbert został w niedzielę ponownie wybrany na to stanowisko. Pokonał w drugiej turze senatora PO Bogusława Śmigielskiego. Silberta reprezentującego komitet Jaworzno Moje Miasto poparło 14 tys. 835 wyborców (57,67 proc.), a Śmigielskiego - 10 tys. 890 (42,33 proc.). W pierwszej turze Silberta poparło 45,58 proc. wyborców, a Śmigielskiego - w przeszłości marszałka woj. śląskiego i przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego - 25,14 proc. Urzędujący od 16 lat prezydent Żor Waldemar Socha (Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha) również został wybrany na kolejną kadencję. W drugiej turze Socha pokonał swojego byłego zastępcę Wojciecha Kałużę (Żorska Samorządność).

d2qkuky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qkuky
Więcej tematów