ŚwiatHuebner: zrobić wszystko, by uzgodnić budżet w czerwcu

Huebner: zrobić wszystko, by uzgodnić budżet w czerwcu

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta
Huebner powiedziała, że Unia potrzebuje jak
najszybszego uzgodnienia budżetu Unii na lata
2007-2013. Najlepiej, gdyby nastąpiło ono jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli dyskusje te zakończą się w czerwcu, Polska będzie wielkim wygranym debaty budżetowej - podkreśliła.

Trzeba zrobić wszystko, żeby ta decyzja została podjęta w czerwcu - powiedziała Huebner na kilka godzin przed rozpoczynającym się w Brukseli spotkaniem unijnych przywódców poświęconym między innymi tej sprawie.

Nie wiem, czy decyzja zapadnie na tym szczycie, czy trzeba się będzie jeszcze raz spotkać za chwilę, ale nie ulega wątpliwości, że nie będzie lepszego momentu na podjęcie tej bardzo trudnej decyzji niż w czasie przewodnictwa Luksemburga w Unii, kończącego się 30 czerwca. Jakość kompromisu, który może być osiągnięty teraz, jest na pewno najlepsza z wszystkich możliwych kompromisów w przyszłości - przekonywała Huebner.

Przestrzegła przed sugestiami niektórych polityków, że lepszy od kompromisu na niższym poziomie wydatków, niż proponowała pierwotnie Komisja Europejska, byłby brak uzgodnionych planów budżetowych na lata 2007-1013 i rokroczne ustalanie budżetu na podstawie tego, co już dawno uzgodniono na rok 2006.

Bowiem, jeżeli będzie się brało pod uwagę poziom z 2006 roku, to Polska w najlepszym przypadku miałaby dwa razy mniej środków niż po przyjęciu perspektywy (planu) budżetowej - powiedziała komisarz. Utrzymanie struktury budżetu z 2006 roku faworyzowałoby stare państwa Unii, które teraz mają duży udział w budżecie, a nie byłoby korzystne dla nowych państw, w tym Polski, które teraz dochodzą dopiero do pełnych korzyści - podkreśliła.

Poza tym, jej zdaniem, Europa zasługuje na dobrą wiadomość po tych różnych przejściach, które ostatnio nas spotykają. Myślę, że powinniśmy się zmobilizować i dać sygnał wszystkim wokół obywatelom Unii, ale także i na zewnątrz - że sprawnie działamy i że jesteśmy zdolni do podjęcia decyzji w tym wielkim gronie - powiedziała Huebner.

Przywódcy zbierający się na szczycie w Brukseli zaczną jednak dyskusję od omówienia sytuacji, która powstała po odrzuceniu unijnej konstytucji przez Francuzów i Holendrów. W przeddzień szczytu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso opowiedział się za pozostawieniem sobie przez państwa członkowskie "czasu do namysłu" w tej sprawie.

Chodziłoby o pewne rozluźnienie dyscypliny procesu ratyfikacji traktatu konstytucyjnego, aby go dostosować do sytuacji poszczególnych państw - wyjaśniła Huebner.

Jacek Safuta

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)