Trwa ładowanie...
d379sir

Huebner: maltańskie "tak" dla UE to dobry sygnał

Pozytywny wynik referendum akcesyjnego na
Malcie dobrze wróży całemu procesowi rozszerzenia Unii
Europejskiej i jest dobrym sygnałem zarówno dla społeczeństw
krajów kandydujących, jak i państw Piętnastki - powiedziała w
niedzielę minister ds. europejskich Danuta Huebner.

Share
d379sir

"To bardzo dobra wiadomość, a także dobry sygnał dla nas, krajów kandydujących, i przyszłych referendów akcesyjnych" - powiedziała minister, komentując pierwsze wyniki sobotniego referendum akcesyjnego na Malcie.

Kraj ten zainaugurował serię referendów w krajach kandydujących. Według szacunkowych wyników za przystąpieniem Malty do Unii opowiedziało się ok. 52,7% głosujących.

Zdaniem minister, chociaż podejmując decyzję w referendum sprawie przystąpienia Polski do UE nie będziemy się kierować tym, co się dzieje w innych krajach, to maltańskie "tak" dla UE "wróży dobrze całemu procesowi" rozszerzenia Unii.

"To też dobry sygnał dla społeczeństw państw członkowskich UE, który pokazuje, że dla nas (krajów kandydujących) to ważny proces" - powiedziała Huebner.

d379sir

Minister dodała, że nie można porównywać kampanii referendalnych na Malcie, która jest małym krajem, z kampanią polską. Jednak najważniejszą lekcją, która wynika dla nas z doświadczeń kampanii na Malcie, jest potrzeba "rozpoznawania wszystkich pytań, które ludzi najbardziej gnębią i spraw, których najbardziej się boją" - uważa Huebner.

"Podczas kampanii informacyjnej na Malcie widzieliśmy, jak wiele było tam różnych zabobonów związanych z UE; niektóre nawet dla nas były przedziwne" - zauważyła minister. "U nas też jest wiele pytań, które rodzą zdziwienie w innych krajach kandydujących. Przede wszystkim, trzeba rozmawiać z ludźmi i ważna jest determinacja polityczna wszystkich władz". (jask)

d379sir

Podziel się opinią

Share
d379sir
d379sir
Więcej tematów