Trwa ładowanie...
d7z837q

Hosni Mubarak nie żyje. Były prezydent Egiptu miał 91 lat

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak zmarł w wieku 91 lat z powodu ciężkiej choroby. Mubarak znajdował się na oddziale ratunkowym szpitala, ale jak informowały media, jego stan był stabilny.
Share
Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak nie żyje
Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak nie żyjeŹródło: PAP
d7z837q

Hosni Mubarak rządził Egiptem 30 lat. 11 lutego 2011 r. został zmuszony ustąpić ze stanowiska. Zmarł we wtorek po ciężkiej chorobie.

W marcu 2017 roku sąd kasacyjny uniewinnił byłego prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka - poinformowała egipska telewizja. Były prezydent oskarżony był o stłumienie antyprezydenckich protestów w 2011 roku, nazywanych Egipską Rewolucją. Ludzie protestowali przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu i korupcji. Demonstranci żądali ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka. Podczas trwających ponad dwa tygodnie protestów w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło 846 osób.

Hosni Mubarak pilnowany w szpitalu

Mubarak nie przyznał się wówczas do zarzucanych mu czynów i 2 czerwca 2012 roku został skazany na karę dożywotniego więzienia. Jednak w styczniu 2013 roku Mubarak odwołał się od wyroku, a sąd nakazał ponowne rozpatrzenie procesu. W listopadzie 2014 roku Hosni Mubarak został uniewinniony.

d7z837q

Po tej decyzji w Egipcie znów wybuchły protesty. Wówczas zginęła jedna osoba. Prokurator odwołał się od wyroku, ale proces przez długi czas nie rozpoczynano jednak postępowania przed sądem ze względów bezpieczeństwa. Mubarak przebywał wtedy w Szpitalu Wojskowym w Kairze. Miał być przewożony na rozprawy helikopterem, ale na dachu Sądu Kasacyjnego nie ma lądowiska, a sędziowie nie chcieli orzekać w tej sprawie w innym miejscu.

W ostatnim czasie był pilnowany przez żołnierzy w szpitalu wojskowym.

Wiele razy już wczesniej pojawiały się pogłoski o śmierci obalonego dyktatora. W 2018 roku burzę w Egipcie wywołało natomiast zdjęcie Hosniego Mubaraka z piękną dietetyczką.

d7z837q

Podziel się opinią

Share
d7z837q
d7z837q
Więcej tematów