Horror w Czernikach. Ujawniono informacje o rodzinie
Cały czas pojawiają się nowe informacje o makabrycznej zbrodni w Czernikach. Teraz sąd ujawnia fakty sprzed lat. Dementuje także doniesienia na temat zeznań świadków.
W grudniu 1997 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku podjął decyzję o ograniczeniu władzy rodzicielskiej nad dziećmi dla obojga rodziców z rodziny G. W tym samym czasie ustanowiono nadzór kuratora nad dziećmi - taką informację przekazał PAP rzecznik ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku Łukasz Zioła.
Zioła dodał również, że ze względu na ryzyko ujawnienia wrażliwych danych osobowych, sąd nie jest w stanie podać konkretnych przyczyn, które doprowadziły do ograniczenia władzy rodzicielskiej.
Makabra w Czernikach. Co wiemy o rodzinie?
W piątek i sobotę, w piwnicy domu w Czernikach, gdzie mieszkała rodzina G., odkryto szczątki trzech noworodków.
Sędzia Łukasz Zioła poinformował PAP, że "postanowieniem z dnia 22 grudnia 1997 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku ograniczył władzę rodzicielską nad dziećmi obojgu rodzicom poprzez ustanowienie nadzoru kuratora".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piekło wojny od środka. Krwawe walki pod Bachmutem
Sędzia Zioła dodał również, że "W 2001 r. w związku ze zmianą miejsca zamieszkania postępowanie wykonawcze związane ze sprawowanym nadzorem zostało przekazane do Sądu Rejonowego w Kościerzynie". W tym czasie rodzina G. przeprowadziła się do domu w Czernikach, w gminie Stara Kiszewa na Kaszubach.
Sędzia Zioła podkreślił, że "postanowieniem z dnia 8 lutego 2011 r. Sąd Rejonowy w Kościerzynie stwierdził brak podstaw do uchylenia nadzoru kuratora".
Następnie, "postanowieniem z dnia 31 marca 2015 r. sąd ograniczył władzę rodzicielską Piotra G. nad pozostałymi dziećmi poprzez ustanowienie nadzoru kuratora i zobowiązanie go do ukończenia szkoły dla rodziców. Nadzór kuratora ulegał stopniowemu zakończeniu wraz z uzyskaniem pełnoletności dzieci. Ostatecznie zakończono go w maju 2022 r. z uwagi na pełnoletność najmłodszego dziecka" – podał w przesłanej PAP informacji sędzia Zioła.
Co zeznali świadkowie?
Sędzia Zioła odniósł się również do informacji, które pojawiły się w niektórych mediach odnośnie zeznań świadków przed sądem. "Również w żadnej ze spraw prowadzonych w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego w Kościerzynie, dotyczących rodziny Piotra G., nie przesłuchiwano świadków, którzy mieliby zeznawać o podejrzeniu kazirodztwa czy wykorzystywania seksualnego dzieci, wbrew pojawiającej się w przestrzeni medialnej informacji w tym względzie" - napisał w odpowiedzi na pytania PAP sędzia Łukasz Zioła.
We wtorek, śledztwo przeciwko Piotrowi G. oraz jego córce Paulinie w sprawie zabójstw noworodków i kazirodztwa zostało przejęte z Prokuratury Rejonowej w Kościerzynie przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.
Zarzuty i areszt
Piotr G. usłyszał w sobotę pięć zarzutów: trzy zabójstwa noworodków i dwa kazirodztwa (w tym jeden ze zmuszaniem do odbycia stosunków płciowych). Zarzuty kazirodztwa dotyczą dwóch córek, z którymi miał współżyć. Jego córka Paulina usłyszała trzy zarzuty: dwa dotyczące zabójstw noworodków i jeden kazirodztwa.
W niedzielę po południu sąd podjął decyzję o aresztowaniu Piotra G. oraz jego córki Pauliny na okres trzech miesięcy.
Interwencja w Czernikach
Policja przyjechała do domu w Czernikach w gminie Stara Kiszewa na Kaszubach w piątek po południu, po otrzymaniu informacji, że 20-letnia Paulina była w ciąży, a dziecka nie było. Kobieta po śmierci matki mieszkała tam z ojcem i bratem.
Paulina pracowała w cukierni w Starej Kiszewie. Tam koleżanki podejrzewały, że może być w ciąży. Choć 20-latka nosiła ubrania maskujące jej stan i w bezpośrednich rozmowach zaprzeczała koleżankom z pracy.
W piątek po godz. 13 na posesji Piotra G. przy niewielkim domu w Czernikach stanęły rozstawione policyjne namioty, a funkcjonariusze przekopywali piwnicę i przeszukiwali mieszkanie. Do poszukiwań szczątków noworodków wykorzystano skaner 3D oraz psy tropiące.
Makabryczne odkrycie
Pierwsze szczątki wykopano w piątek po południu, drugie - późnym wieczorem, a trzecie zwłoki - w sobotę przed południem. Szczątki noworodków były schowane w workach i zakopane w piwnicy. Funkcjonariusze nie musieli kuć podłogi, bo było tam klepisko.
Rodzina G. mieszkała nad piwnicą. Jeszcze podczas przeszukania budynku i przekopywania piwnicy, śledczy w prokuraturze przesłuchiwali 54-letniego mężczyznę i jego 20-letnią córkę Paulinę.
Po wcześniejszych informacjach podejrzewano, że wykopane szczątki to dzieci mężczyzny i jego córek.
54-latkowi i jego 20-letniej córce grozi dożywotnie więzienie.