Trwa ładowanie...
d2xgp4x
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Homoseksualiści w USA mogą być liderami skautów

Męska organizacja skautowa USA zniosła zakaz pełnienia w niej funkcji liderów, instruktorów i płatnych ekspertów przez osoby dorosłe o jawnej orientacji homoseksualnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Homoseksualiści w USA mogą być liderami skautów
(Thinkstockphotos)
d2xgp4x

Decyzję tę poparła zdecydowana większość rady kierowniczej założonej 105 lat temu organizacji Boy Scouts of America. Zastrzeżono jednak, że drużyny skautowskie powiązane statutowo z kongregacjami religijnymi mogą nadal nie dopuszczać gejów w szeregi swej kadry.

Boy Scouts of America mają około 2,5 mln członków w wieku od 7 do 21 lat skupionych w ponad 100 tys. drużyn, do tego dochodzi 960 tys. dorosłych wolontariuszy. Patronat nad 70 proc. drużyn sprawują kościoły i organizacje religijne, a nad pozostałymi stowarzyszenia społeczne i oświatowe. Jak zaznaczono w komunikacie rady kierowniczej, poniedziałkowa decyzja "szanuje prawo organizacji o patronacie religijnym do wybierania takich wolontariuszy, których poglądy są zgodne z ich własnymi".

Zakaz przyjmowania do drużyn skautowskich chłopców o jawnej orientacji homoseksualnej zniesiono w 2013 roku, utrzymując go jednak w odniesieniu do dorosłej kadry. W maju prezes Boy Scouts of America, były minister obrony USA Rober Gates zadeklarował, że zakazu "nie da się utrzymać" i wezwał do jego anulowania.

d2xgp4x

Pod koniec czerwca Sąd Najwyższy USA orzekł, że obowiązujący w niektórych stanach zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci jest sprzeczny z konstytucją.

Zobacz także: Mateusz Dzieduszycki: geje żyją 20 lat krócej od heteroseksualistów

d2xgp4x

Podziel się opinią

Share

d2xgp4x

d2xgp4x
Więcej tematów