Trwa ładowanie...
d3z0mtd

Homoseksualiści w USA mogą być liderami skautów

Męska organizacja skautowa USA zniosła zakaz pełnienia w niej funkcji liderów, instruktorów i płatnych ekspertów przez osoby dorosłe o jawnej orientacji homoseksualnej.
Share
Homoseksualiści w USA mogą być liderami skautów
Źródło: Thinkstockphotos
d3z0mtd

Decyzję tę poparła zdecydowana większość rady kierowniczej założonej 105 lat temu organizacji Boy Scouts of America. Zastrzeżono jednak, że drużyny skautowskie powiązane statutowo z kongregacjami religijnymi mogą nadal nie dopuszczać gejów w szeregi swej kadry.

Boy Scouts of America mają około 2,5 mln członków w wieku od 7 do 21 lat skupionych w ponad 100 tys. drużyn, do tego dochodzi 960 tys. dorosłych wolontariuszy. Patronat nad 70 proc. drużyn sprawują kościoły i organizacje religijne, a nad pozostałymi stowarzyszenia społeczne i oświatowe. Jak zaznaczono w komunikacie rady kierowniczej, poniedziałkowa decyzja "szanuje prawo organizacji o patronacie religijnym do wybierania takich wolontariuszy, których poglądy są zgodne z ich własnymi".

Zakaz przyjmowania do drużyn skautowskich chłopców o jawnej orientacji homoseksualnej zniesiono w 2013 roku, utrzymując go jednak w odniesieniu do dorosłej kadry. W maju prezes Boy Scouts of America, były minister obrony USA Rober Gates zadeklarował, że zakazu "nie da się utrzymać" i wezwał do jego anulowania.

d3z0mtd

Pod koniec czerwca Sąd Najwyższy USA orzekł, że obowiązujący w niektórych stanach zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci jest sprzeczny z konstytucją.

Zobacz także: Mateusz Dzieduszycki: geje żyją 20 lat krócej od heteroseksualistów

d3z0mtd

Podziel się opinią

Share
d3z0mtd
d3z0mtd
Więcej tematów