Hołownia apeluje do prezydenta ws. TK. "Wyciągnięta ręka parlamentu"
- Cieszę się, że Sejm zakończył prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Stąd mój apel do pana prezydenta, żeby tę ustawę podpisać. To jest ręka wyciągnięta do pana prezydenta przez parlament, żebyśmy wspólnie rozwiązali kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego - mówił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.
Szymon Hołownia zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby podpisał przyjętą dzisiaj w Sejmie ustawę ws. Trybunały Konstytucyjnego. - Wszyscy widzimy, jak głęboki jest dzisiaj kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ta ustawa jest po prostu dobra - przekonywał marszałek Sejmu.
- Mam nadzieję, że zauważycie też przyspieszenie spraw obywateli, kosztem spraw polityków - dodał Hołownia. - Jeżeli uda się przekonać prezydenta, do tego że naprawdę razem dzisiaj musimy naprawić Trybunał Konstytucyjny, z udziałem opozycji, to myślę, że moglibyśmy być gotowi do tego, żeby przeprowadzić procedurę uzupełniającą sędziów. Natomiast, jeżeli pan prezydent zdecyduje się zostawić ten stan choroby Trybunału Konstytucyjnego w tym miejscu co jest i zawetować naszą ustawę, to coraz trudniej będzie wysyłać ludzi odpowiedzialnych, kompetentnych, do Trybunału, który jest do tego stopnia zepsuty - dodał lider Polski 2050.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Raj dla bandytów i mafii". Wipler grzmi ws. Barskiego
Sejm przyjął ustawę ws. TK
Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do dwóch ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny. Poprawki umożliwią m.in. wybranemu przez Sejm sędziemu Trybunału złożenie ślubowania bez udziału prezydenta - przed notariuszem. Wprowadzą też pełną jawność oświadczeń majątkowych sędziów.
Nowa ustawa o TK zakłada, że sędziowie Trybunału będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydaci mają mieć od 40 do 70 lat i w czteroletnim okresie poprzedzającym wybór nie mogą sprawować mandatu posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego, być członkiem Rady Ministrów ani partii politycznych. Regulacja ustanawia też 14-dniowy termin odebrania ślubowania sędziowskiego przez prezydenta, liczony od dnia wyboru przez Sejm.