Hollywood: przez piractwo tracimy 6 miliardów USD rocznie
Amerykańskie wytwórnie filmowe tracą rocznie 6,1 miliarda dolarów wskutek pobierania z Internetu nieautoryzowanych kopii plików filmowych i obrotu nielegalnymi nośnikami DVD z filmami - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji Motion Picture Association of America. Wśród krajów, gdzie filmowe piractwo jest najbardziej rozpowszechnione, raport wymienia także i Polskę.
Oprócz Polski, w gronie państw o najwyższym współczynniku piractwa wg MPAA znalazły się także Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Brazylia, Włochy i Meksyk. Badanie trwało 18 miesięcy i kosztowało 3 miliony dolarów. Przeprowadzono je w 28 krajach z całego świata.
Co ciekawe, raport został przygotowany jeszcze w 2005 r., jednak MPAA dopiero teraz zdecydowała się na upublicznienie zawartych w nim danych. Dziennikarze The Wall Street Journal - http://online.wsj.com/article/sb114662361192442291.html?mod=home_whats_news_us sugerują, że stało się tak z obawy o stabilność sytuacji finansowej niektórych wytwórni ( informacje o tak dużych stratach ponoszonych przez holywoodzkie studia mogłyby nawet negatywnie wpłynąć na ich kursy akcji ).
Największe straty amerykański przemysł filmowy poniósł w 2005 r. poza USA - w Ameryce oszacowano je na 1,3 mld, podczas gdy w wyniku działalności piratów zagranicznych dochody Hollywood zostały pomniejszone o 4,8 mld USD. 2,4 mld USD strat przyniosło w 2005 r. nabywanie przez użytkowników nielegalnych kopii filmów DVD bądź zdobywanie filmów nagranych podczas projekcji w kinie. Straty poniesione w wyniku piractwa internetowego MPAA oszacowała na 2,3 mld USD. 1,4 mld USD strat to wynik kopiowania legalnie nabytych nośników i udostępnianie ich znajomym bądź rodzinie.
Więcej informacji: MPAA - http://www.mpaa.org