PolskaHolendrzy nie chcą więcej Polaków u siebie

Holendrzy nie chcą więcej Polaków u siebie

Propozycje zmian w holenderskim prawie imigracyjnym mają być jednym z tematów rozmów podczas sesji Konferencji Utrechckiej, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze; polskie MSZ krytycznie odnosi się do pomysłów zaostrzenia tych przepisów.

15.04.2011 | aktual.: 16.04.2011 08:22

Zaostrzenie przepisów imigracyjnych, które mają powstrzymać falę imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej zapowiedział minister do spraw socjalnych Holandii Henk Kamp.

W wypowiedzi z początków roku dla holenderskiego dziennika "De Telegraaf" Kamp stwierdził, że bezdomnych i bezrobotnych imigrantów z Europy Wschodniej należy wysyłać do domu, a jeśli nie będą chcieli wyjechać dobrowolnie, to trzeba nadać im status osób niepożądanych w Holandii. Z kontekstu debaty toczącej się w Holandii na ten temat wynika, że ministrowi chodziło głównie o Polaków, bo stanowią większość ze 160-200 tys. imigrantów z nowych krajów UE, którzy przyjechali do tego kraju do pracy.

- Jesteśmy krytyczni i mamy nadzieję, że dyskryminujące i niekorzystne przepisy nie wejdą w Królestwie Niderlandów w życie. Liczymy również, że sprawie przyjrzy się bardzo wnikliwie Komisja Europejska - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Podkreślił, że MSZ od wielu miesięcy, w porozumieniu z MSWiA, Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, stanowczo reagował na wszystkie sygnały w sprawie prób zaostrzenia polityki imigracyjnej przez Holandię.

- 8 kwietnia polski MSZ za pośrednictwem ambasady w Hadze przekazał uwagi do dokumentu, który przedstawiła nam strona holenderska. W tym dziesięciostronicowym dokumencie w sposób zdecydowany przedstawione zostały uwagi, które kwestionowały większość holenderskich postulatów - podkreślił rzecznik MSZ.

Zapowiedział, że kontynuacja rozmów o propozycjach holenderskich w sprawie zmiany przepisów imigracyjnych będzie miała miejsce podczas XXI sesji Konferencji Utrechckiej, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.

Konferencja, zainaugurowana w 1999 r., początkowo służyła, jako mechanizm wspierający przygotowania do członkostwa RP w UE, obecnie stanowi ważne polsko-niderlandzkie forum wymiany poglądów na tematy europejskie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)