Trwa ładowanie...

Holandia: Nagła śmierć 20 tysięcy ptaków. Okoliczności wymarcia trudne do wyjaśnienia

U wybrzeży Holandii znaleziono aż 20 tysięcy martwych ptaków. Naukowcy próbują ustalić przyczynę masowego zgonu zwierząt. Przypuszczają, że wpływ na ich życie i zdrowie miały zła pogoda oraz niezidentyfikowana choroba układu pokarmowego.

Holandia: Nagła śmierć 20 tysięcy ptaków. Okoliczności wymarcia trudne do wyjaśnieniaŹródło: iStock.com
d3s3e1q

Holandia: Śmierć 20 tysięcy ptaków

W ciągu ostatniego miesiąca morze wyrzucało na plaże holenderskich Wysp Fryzyjskich aż 20 tysięcy martwych nurzyków (wodnych ptaków z rodziny alk). Setki chorych trafiło do rezerwatów.

- Holandia nie widziała takiego masowego wymierania zwierząt od lat 80. i 90.. Sprawa wydaje się poważna — powiedział Mardik Leopold, biolog z Uniwersytetu w Wageningen.

Holandia: Martwe nurzyki mogły zatruć się chemikaliami

Razem z zespołem naukowców biolog przypuszcza, że przyczynami masowej śmierci nurzyków były zła pogoda oraz niezidentyfikowana choroba, prawdopodobnie układu pokarmowego. - Przeprowadziliśmy sekcje części ptaków. Były czyste, ale bardzo chude, miały problemy z jelitami, które wskazywały na wygłodzenie, ale potrzebujemy dalszych badań — mówił.

d3s3e1q

Przypuszcza się, że nurzyki zatruły się plastikiem i chemikaliami znajdującymi się w kontenerach, które spadły z kontenerowca w czasie nocnej burzy w okolicy wyspy Ameland na początku stycznia. Zatonęło prawie 300 kontenerów, z czego 50 nie udało się jeszcze odnaleźć.

Nurzyki to najliczniejszy gatunek z rodziny alk. Prowadzą stadny tryb życia. W Polsce pojawiają się nielicznie na wybrzeżu Bałtyku podczas przelotów oraz na zimę.

d3s3e1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s3e1q
Więcej tematów