Trwa ładowanie...
d2swv6c

Holandia masowo zamyka kościoły. Zostaną sprzedane prywatnym inwestorom

W ciągu najbliższych 10 - 15 lat co najmniej dwie trzecie spośród 6 tys. kościołów w Holandii straci swoja religijną funkcję. Już 2,5 tys. podmiotów złożyło ofertę kupna budynków sakralnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Holandia masowo zamyka kościoły. Zostaną sprzedane prywatnym inwestorom
(Fotolia)
d2swv6c

Jak poinformowała holenderska gazeta "Trouw", 8 grudnia br. nieopodal Amsterdamu zebrali się przedstawiciele wspólnot kościelnych, eksperci i politycy, by wspólnie zastanowić się nad zmianą funkcji świątyń. Już w 2013 r. arcybiskup Utrechtu, kard. Willem Eijk zapowiedział, że do 2025 r. zostanie zamknięte dwie trzecie kościołów. Wyjaśnia także, że zamknięcie jest konieczne, bo w wielu parafiach katolików jest już tak mało, że najzwyczajniej w świecie nie ma dla kogo – i nie ma jak – tych kościołów utrzymywać.

Jak poinformowała gazeta, zainteresowanie obiektami kościelnymi jest duże. Oferty kupna złożyły między innymi przedsiębiorstwa IT. Organizacja "Reliplan", zajmująca się skupowaniem i sprzedażą budynków sakralnych poinformowała, że w ciągu minionych 25 lat zamieniła 900 kościołów na muzea, przedszkola, centra lecznicze, przychodnie stomatologiczne, domy seniora oraz ośrodki jogi.

W roku 1899 roku niemal każdy w Holandii deklarował przynależność do któregoś z kościołów. 60 proc. do protestanckiego, 35 proc. - katolickiego. Tylko 2 proc. Holendrów deklarowało się jako niewierzący. Obecnie proporcje całkowicie się zmieniły: zaledwie 8 proc. obywateli uczęszcza do kościołów protestanckich, a 5 proc. bierze udział w mszach katolickich.

d2swv6c

oprac. Monika Rozpędek

Zobacz też:

d2swv6c

Podziel się opinią

Share

d2swv6c

d2swv6c
Więcej tematów