Trwa ładowanie...
dmispx0

Holandia dostarczy F-16 do walki z Państwem Islamskim. Parlament jutro zatwierdzi decyzję?

Holenderski dziennik "Trouw" podał, powołując się na źródła rządowe, że Holandia dostarczy pewną liczbę samolotów wielozadaniowych F-16 do ostrzałów pozycji Państwa Islamskiego w Iraku i ewentualnie Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Holenderskie F-16
Holenderskie F-16 (AFP / ANP, Fot: Marcel Antonisse)
dmispx0

Ta propozycja ma być przedyskutowana na cotygodniowym posiedzeniu rządu Holandii w piątek i musiałaby być zatwierdzona przez parlament. Jednak, jak pisze "Trouw", zdobyłaby w parlamencie wymaganą większość głosów.

Holandia nie była wśród krajów, do których prezydent USA Barack Obama zwracał się na niedawnym szczycie NATO w Walii w sprawie tworzenia koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu - przypomina Reuters. Według "Trouw" Waszyngton nie potraktował poważnie holenderskiej oferty przekazania tysiąca hełmów i kamizelek kuloodpornych dla kurdyjskich bojowników w północnym Iraku.

W sierpniu przedstawiciel władz Holandii sygnalizował, że Haga rozważy dostarczenie uzbrojenia, ale nie podał szczegółów.

W ubiegłym tygodniu Obama ogłosił strategię walki z Państwem Islamskim, która ma być realizowana przez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej. Zadeklarował, że nie zawaha się zaatakować terrorystów na terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały. Powstać ma też szeroka koalicja wymierzona w dżihadystów.

dmispx0

Podziel się opinią

Share
dmispx0
dmispx0
Więcej tematów