Trwa ładowanie...

Wygłodniały borsuk odkrył skarb z czasów Imperium Rzymskiego

Ponad 200 rzymskich monet odkryto w jaskini w północnym regionie Asturii w Hiszpanii. Za odkryciem najprawdopodobniej stoi borsuk, który desperacko poszukiwał pożywienia. Jedzenia nie znalazł, ale wykopał monety, na które natrafili naukowcy.

Borsuk desperacko poszukiwał pożywienia i odnalazł skarbBorsuk desperacko poszukiwał pożywienia i odnalazł skarbŹródło: Wikimedia Commons
d4d7msm
d4d7msm

Skarb został okrzyknięty mianem "wyjątkowego znaleziska". Monety pochodzące z okresu od III do V wieku naszej ery zostały znalezione w jaskini w gminie Grado w północnym regionie Asturii. Znaleziono je zaledwie kilka stóp od jamy borsuka kilka miesięcy po tym, jak burza Filomena zasypała region śniegiem.

Zdaniem naukowców ciężkie warunki pogodowe wymusiły na borsuku wzmożenie wysiłków w poszukiwaniu pożywienia, co spowodowało, że zaczął on badać małą szczelinę w pobliżu swojej nory w nadziei na znalezienie jagód lub robaków.

Wygłodniały borsuk wykopał skarb

- Zwierzę zamiast na oczekiwany pokarm trafiło na stos rzymskich monet powstałych w położonych z dala od Hiszpanii zakątków Imperium takich jak Konstantynopol czy Saloniki - powiedział archeolog Alfonso Fanjul Peraza hiszpańskiej gazecie "El País".

d4d7msm

Większość monet wykonana jest z miedzi i brązu. Największa z nich, ważąca ponad osiem gramów i zawierająca cztery proc. srebra, pochodzi prawdopodobnie z Londynu.

Zobacz też: Wejście do strefy euro korzystne dla Polski? "Zdania są podzielone"

"Do tej pory jest to największy tego typu skarb znaleziony w jaskini w północnej Hiszpanii" - stwierdzili naukowcy w niedawno opublikowanym raporcie.

Rzymskie monety zakopane w ziemi

Nie są to pierwsze monety znalezione w tym regionie. W latach 30. XIX wieku w lasach Grado znaleziono 14 złotych monet datowanych na czasy panowania cesarza Konstantyna.

Nie wiadomo, skąd wziął się skarb w jaskini. Naukowcy podejrzewają, że monety zostały pospiesznie ukryte w nadziei na późniejsze odkopanie ich. "Chcemy wiedzieć, czy była to jednorazowa kryjówka, czy też mieszkała tam grupa ludzi" - dodał Fanjul Peraza.

d4d7msm

Źródło: bbc.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4d7msm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d7msm
Więcej tematów