Historyczny dzień w Kijowie. Bożonarodzeniowe nabożeństwo w Ławrze Peczerskiej
W kijowskim soborze Zaśnięcia Bogurodzicy po raz pierwszy od przejęcia świątyni od Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego odprawione zostało w sobotę świąteczne nabożeństwo. To doniosły dzień dla ogarniętej wojną Ukrainy. Miejsce, uznawane za jedno z siedmiu "cudów Ukrainy", wróciło znów do ukraińskiej Cerkwi.
Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, odprawił Liturgię Bożonarodzeniową w kijowskiej świątyni pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. To pierwsze nabożeństwo w Ławrze Peczerskiej po odebraniu jej innej organizacji religijnej, Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej, związanej z Patriarchatem Moskiewskim.
To moment triumfu dla Kijowa. Patriarchat Moskiewski, na czele którego stoi Cyryl, wspiera wojnę wypowiedzianą Ukrainie przez Federacji Rosyjskiej.
Ławra Peczerska, kompleks klasztorny w centrum Kijowa, jako zespół muzealny pozostawał cały czas własnością państwa, jednak od wielu dekad był dzierżawiony przez wyznawców Cerkwi moskiewskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Końca dobiegła jednak umowa najmu. Świątynia, zwana "siódmym cudem Ukrainy", znów będzie ośrodkiem prawosławia związanego z Ukrainą, nie z Moskwą.
Historyczny dzień w Kijowie. Bożonarodzeniowe nabożeństwo w Ławrze Peczerskiej
Kijowska Ławra Peczerska jest zabytkiem, wpisanym na listę UNESCO. Od sześciu dekad jako muzeum podlega ministerstwu kultury. Nieprzedłużenie umowy jest dużej mierze konsekwencją postawy Cyryla, namiestnika rosyjskiej Cerkwi, wobec agresji na Ukrainę.
Pod koniec listopada Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła przeszukania w pomieszczeniach Ławry Peczerskiej i budynkach administracji, siedzibie ukraińskich reprezentantów Patriarchatu Moskiewskiego. Sprawdzane były informacje dotyczące wykorzystania pomieszczeń do ukrywania grup dywersyjnych i przechowywania broni. Według wywiadu w świątyni odbywały się modlitwy w intencji powodzenia działań rosyjskich.