Polska"Historyczne wydarzenie". Gdzie przyjechał Komorowski?

"Historyczne wydarzenie". Gdzie przyjechał Komorowski?

Na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie) odbyły się główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Wziął w nich udział prezydent Bronisław Komorowski. Nazwał Grabarkę miejscem "naznaczonym ku świętości".

Święto Przemienienia Pańskiego jest jednym z najważniejszych w roku liturgicznym świąt cerkiewnych. Według policji, w piątkowych uroczystościach wzięło udział ok. 15 tys. osób. Wierni przybyli na Grabarkę nie tylko z kraju, ale i zagranicy, m.in. Rosji i Białorusi. Była też grupa z Kenii.

Głównej liturgii, odprawionej przy ołtarzu polowym przed cerkwią na wzgórzu, przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa, w asyście innych hierarchów z kraju i zagranicy.

Wizytę prezydenta Komorowskiego na Grabarce i jego udział w Święcie Przemienienia Pańskiego nazwał "wydarzeniem historycznym". Metropolita Sawa mówił m.in., że obecność prezydenta na Grabarce świadczy o jego zainteresowaniu życiem religijnym i potrzebami prawosławnych obywateli Polski.

Zachęcał Komorowskiego "do wsłuchania się" w duchowe przeżycia obywateli. - Którym pan przewodzi jako głowa państwa. Pozwoli to ekscelencji odczuć, jak bije serce prawosławia w Polsce, a jest to serce wrażliwe na wszystko to, co jest dobre, pełne szacunku i poważania każdego człowieka - mówił metropolita.

O Grabarce mówił, że to miejsce uświęcone modlitwami wielu pokoleń; przypomniał iż w 2010 roku świętowano w sanktuarium 300-lecie pierwszego cudu w tym miejscu. - To miejsce duchowego odrodzenia i cudownych uzdrowień, o czym świadczą stojące wokół świątyni krzyże - podkreślił abp Sawa.

Mówił również, że współcześnie ludzkość jest "doświadczana duchowo, sekularyzacja stwarza wiele niebezpieczeństw pod każdym względem".

- Współczesny człowiek stoi wobec różnego rodzaju wojen, nienawiści, terroryzmu, patologii, kryzysu ekonomicznego a nade wszystkim kryzysu moralno-duchowego. Jednoczące się społeczeństwa Europy potrzebują uświadamiania sobie chrześcijańskich korzeni, odrodzenia duchowości i chrześcijańskiej nadziei - mówił metropolita.

Bronisław Komorowski także zwrócił uwagę na znaczenie Grabarki dla prawosławnych w Polsce. Nazwał ją pięknym miejscem, które samą swoją urodą jest "naznaczone ku świętości". Mówił o "lesie krzyży" (tysiące krzyży otaczających cerkiew, to symbol Grabarki). - Krzyży pokutnych, krzyży dziękczynnych, krzyży proszalnych, z którymi przychodzą ludzie wiary, aby Panu Bogu powierzyć wszystkie swoje troski, swoje marzenia, swoje potrzeby - mówił prezydent.

Podkreślił, że Kościół prawosławny i prawosławni w Polsce są "cząstką niesłychanie ważną naszego wspólnego świata, naszego wspólnego państwa".

- Kościół prawosławny w Polsce to jest cząstka naszej duchowej spuścizny, to także cząstka naszej polskiej rzeczywistości. To cząstka, która wnosi swój istotny wkład i w duchowność polską, i wnosi istotny wkład w to, co się dzieje w tej chwili wokół nas, a więc w szukanie tego, co łączy, co integruje ponad wszystkimi podziałami nie tylko w skali Polski, ale również w skali europejskiej i całego świata - mówił prezydent.

Powiedział też, że są w Polsce dwa święte wzgórza: Jasna Góra w Częstochowie - święte miejsce katolików i Grabarka - święte miejsce prawosławnych. O Grabarce powiedział, że to miejsce "gdzie się czuje bicie serca polskiego prawosławia".

Osoby, z którymi rozmawiała dziennikarka na Grabarce, zauważały znaczenie wizyty prezydenta. - To historyczne wydarzenie, bardzo ważne dla prawosławnych w Polsce - powiedziały, powtarzając słowa metropolity Sawy, matka i córka, Irena i Anna Jakoniuk, które przyjechały na uroczystości, by modlić się o zdrowie dla swojej rodziny.

Anna Jakoniuk powiedziała, że obecność prezydenta jest bardzo ważna z punktu widzenia mniejszości narodowej. Mówiła, że mniejszości doceniają tolerancję prezydenta, bo "nie szerzy polityki wrogości, tylko swoim zachowaniem pokazuje, że wszyscy obywatele są dla niego ważni, istotni, niezależnie od wyznania". - To ważny test, i to jest dobre - powiedziała.

W uroczystościach na Grabarce brali też udział katolicy. Od kilku lat przyjeżdża na Grabarkę Janina Gawron z Siemiatycz. Powiedziała, że obecność Komorowskiego, który jest głową państwa, na Grabarce, wśród tak wielu prawosławnych, jest wyrażeniem tego, że prezydent interesuje się wszystkimi obywatelami i wspiera wszystkich. - To ważne, że chce z nami tu być - dodała.

Z Grabarką wiąże się kult ikony Spasa Izbawnika (w jęz. starosłowiańskim - Zbawiciela), którą w XIII wieku przenieśli w okolicę dzisiejszej Świętej Góry mnisi z Mielnika, by uchronić przed niebezpieczeństwem w czasie najazdów tatarskich. W czasie wojennej zawieruchy ikona zaginęła.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. To właśnie jubileusz tych wydarzeń był przed rokiem świętowany na Grabarce.

Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach ZSRR.

Polska Cerkiew jest Kościołem autokefalicznym, czyli niezależnym i ma własne struktury administracyjne. Nie należy do żadnego patriarchatu. Hierarchowie szacują, że w kraju ma on ok. 550-600 tys. wiernych. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)