Historyczne i najtrudniejsze
(PAP)
We Wrocławiu spotkają się dzisiaj prezydent Aleksander
Kwaśniewski, prezydent Francji Jacques Chirac oraz kanclerz
Niemiec Gerhard Schroeder.
08.05.2003 | aktual.: 09.05.2003 09:06
Premier Leszek Miller określił to wydarzenie jako "akt historyczny". "Zwłaszcza, że to spotkanie ma miejsce w sytuacji trudnej, w chwili kiedy padło wiele różnych słów, deklaracji" - powiedział.
Z powodu napięcia między Warszawą a Berlinem i Paryżem wywołanego różnicą w podejściu do kwestii irackiej spotkanie to uważane jest za jedno z najtrudniejszych w historii utworzonego na początku lat 90. trójstronnego gremium.
"Po tym spotkaniu nie należy spodziewać się zbyt wiele. W obecnej sytuacji sukcesem jest już to, że spotkanie dojdzie do skutku, a trzej politycy zasiądą za jednym stołem" - uważa wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego SPD Angelika Schwall- Dueren.
Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została zainaugurowana w 1991 roku spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec w Weimarze.
Efektem spotkania była wspólna deklaracja o bliskiej współpracy trzech państw w dziedzinie wojskowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, a także w polityce zagranicznej wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej.
Wcześniejsze szczyty Trójkąta Weimarskiego odbyły się w 1998 roku w Poznaniu, rok później w Nancy we Francji i w roku 2001 w Hambach, w Niemczech.