Historyczne i najtrudniejsze
(PAP)
We Wrocławiu spotkają się dzisiaj prezydent Aleksander
Kwaśniewski, prezydent Francji Jacques Chirac oraz kanclerz
Niemiec Gerhard Schroeder.
Premier Leszek Miller określił to wydarzenie jako "akt historyczny". "Zwłaszcza, że to spotkanie ma miejsce w sytuacji trudnej, w chwili kiedy padło wiele różnych słów, deklaracji" - powiedział.
Z powodu napięcia między Warszawą a Berlinem i Paryżem wywołanego różnicą w podejściu do kwestii irackiej spotkanie to uważane jest za jedno z najtrudniejszych w historii utworzonego na początku lat 90. trójstronnego gremium.
"Po tym spotkaniu nie należy spodziewać się zbyt wiele. W obecnej sytuacji sukcesem jest już to, że spotkanie dojdzie do skutku, a trzej politycy zasiądą za jednym stołem" - uważa wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego SPD Angelika Schwall- Dueren.
Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została zainaugurowana w 1991 roku spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec w Weimarze.
Efektem spotkania była wspólna deklaracja o bliskiej współpracy trzech państw w dziedzinie wojskowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, a także w polityce zagranicznej wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej.
Wcześniejsze szczyty Trójkąta Weimarskiego odbyły się w 1998 roku w Poznaniu, rok później w Nancy we Francji i w roku 2001 w Hambach, w Niemczech.