Historia Polski w podręcznikach amerykańskich
Tradycje polskiego parlamentaryzmu i tolerancji, Bitwa Warszawska, Powstanie Warszawskie oraz szersze omówienie roli "Solidarności" w obaleniu komunizmu - to najistotniejsze zagadnienia, o które - zdaniem amerykańskich historyków i wydawców - powinny zostać uzupełnione amerykańskie podręczniki historyczne.
12.12.2006 | aktual.: 12.12.2006 18:08
Amerykańscy goście przybyli do Polski na zaproszenie Muzeum Historii Polski oraz Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej. Biorą udział w odbywającym się w Warszawie zamkniętym seminarium naukowym na temat zmiany wizerunku Polski w podręcznikach amerykańskich.
Celem seminarium jest rewizja informacji na temat Polski zawartych w uniwersyteckich podręcznikach History of Western Civilization lub History of World Civilization. W chwili obecnej w gronie specjalistów Western Civilization nie ma ani jednej osoby zajmującej się naszym obszarem Europy. Dominują specjaliści Europy Zachodniej, a historii RosjiRosji poświęca się więcej niż wszystkim innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej razem wziętym - powiedział jeden z uczestników seminarium, wykładowca Georgetown University, prof. Andrzej Sulima Kamiński.
Za jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy prof. Sulima Kamiński uznaje ponad 120-letnią nieobecność Polski jako niezależnego państwa na mapie świata. Późniejszy okres sowieckiej dominacji w tej części Europy pogłębił jeszcze tę sytuację. Do innych powodów pomijania lub opatrznej interpretacji zdarzeń z historii Polski zaliczyć można ignorancję, zadawniony brak politycznego znaczenia naszego kraju oraz niechęć wobec katolicyzmu, z którym Polska jest utożsamiania - wyjaśnił profesor.
Wydawcy mają jednak na szczęście świadomość niedoskonałości swoich publikacji. Zdają sobie sprawę, że wiele zagadnień jest niedopracowanych i że stosowane interpretacje wydarzeń noszą znamiona osobistych lub środowiskowych upodobań autora. Są zatem otwarci na zmiany, które mamy nadzieję, zostaną z czasem wprowadzone do podręczników obowiązujących w amerykańskich college'ach i uniwersytetach - podsumował prof. Sulima Kamiński.
Amerykańscy uczestnicy seminarium, którzy goszczą w Polsce od czwartku, oprócz dyskusji z polskimi historykami zwiedzili instytucje ważne dla prezentacji polskiego dziedzictwa m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Wawel. Seminarium potrwa do środy.