Trwa ładowanie...
d368n3q

Helle Thorning-Schmidt: ja nie kandyduję na szefową RE

Premier Danii Helle Thorning-Schmidt powiedziała, że nie ubiega się o stanowisko przewodniczącej Rady Europejskiej. - Nie jestem kandydatką. Jestem premierem Danii. Od dawna to powtarzam - oświadczyła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Helle Thorning-Schmidt
Helle Thorning-Schmidt (PAP/EPA, Fot: Yoan Valat)
d368n3q

Thorning-Schmidt uchodziła obok polskiego premiera Donalda Tuska za faworytkę do objęcia tego jednego z najwyższych unijnych stanowisk. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na szczycie UE.

- Jedziemy dziś do Brukseli i znajdziemy optymalną osobę na to stanowisko - powiedziała duńska premier w Paryżu, gdzie odbyło się spotkanie socjaldemokratycznych przywódców UE.

Europejscy socjaliści poparli kandydaturę włoskiej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji. Nie wysunęli natomiast własnego kandydata na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

d368n3q

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył, że wśród europejskich socjalistów można znaleźć dobrych kandydatów także na drugie najwyższe stanowisko w UE. - Ale jesteśmy za tym, by nowy przewodniczący Rady Europejskiej został wyłoniony w drodze konsensusu i by nie rozpatrywać tego w kategoriach partyjno-politycznych - powiedział Gabriel.

Donald Tusk ma poparcie wielu unijnych przywódców z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej. Premier Finlandii Alexander Stubb ocenił w sobotę w Brukseli, że Tusk i Mogherini to "dynamiczny duet", który przypuszczalnie zostanie nominowany na dwa czołowe stanowiska w UE.

d368n3q

Podziel się opinią

Share
d368n3q
d368n3q
Więcej tematów