PolskaHasło 22. Finału WOŚP: "Na ratunek"

Hasło 22. Finału WOŚP: "Na ratunek"

Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowanego na 12 stycznia, zbierane będą środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i "na rzecz godnej opieki medycznej seniorów". Hasło finału to "Na ratunek" - zapowiedział w środę Jurek Owsiak.

Pieniądze z tegorocznego Finału, podczas którego zebrano ponad 50,6 mln zł, WOŚP przeznaczyła, jak co roku, na sprzęt medyczny dla dzieci oraz, po raz pierwszy, dla seniorów.

W środę podczas konferencji prasowej ustanowiono światowy rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej - w przedsięwzięciu uczestniczyło w sumie ok. 80 tys. osób. Była to inicjatywa skierowana do uczestników Programu Edukacyjnego prowadzonego przez WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować" w całej Polsce; w ustanawianiu rekordu wzięło udział 1266 instytucji z całego kraju, głównie szkoły, które biorą udział w programie.

Szef WOŚP Jurek Owsiak przypomniał, że fundacja stara się, by nauka udzielania pierwszej pomocy była obowiązkowym przedmiotem szkolnym. Podkreślił, że choć każdy z nas ma obowiązek udzielenia pomocy, gdy zajdzie taka konieczność często powstrzymuje nas obawa, czy potrafimy zrobić to prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, by uczyć tego dzieci w szkołach już od najmłodszych lat.

Z udzielaniem pierwszej pomocy i medycyną ratunkową związany jest temat najbliższego Finału WOŚP - "Na ratunek". Jak zapowiedział Owsiak, fundacja zbierać będzie środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej, np. wielonarządowe tomografy komputerowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG i RTG.

Jak poinformował Owsiak, w Polsce jest 12 oddziałów, które należy doposażyć w tego rodzaju sprzęt. Podkreślił, że fundacji zależy, by w całym kraju były takie same standardy, żeby każde dziecko, które potrzebuje nagłej pomocy, miało równe szanse, niezależnie od tego, w jakim regionie Polski mieszka.

Owsiak przypomniał również, że w marcu WOŚP zaangażowała się w prace nad opracowaniem wytycznych dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Miało to miejsce po śmierci dziewczynki, do której zbyt późno wysłano karetkę. Szef WOŚP poinformował, że we współpracy z resortem zdrowia przygotowano już algorytm, który pomoże dyspozytorom w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie wytyczne zostaną zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia z drodze legislacyjnej.

Zapowiedział, że 8 stycznia WOŚP zorganizuje konferencję szkoleniową, na którą zaprosi dyspozytorów z całej Polski; na wszystkie stanowiska dyspozytorskie zostaną nieodpłatnie przekazane materiały - książki oraz oprogramowanie - zawierające algorytmy zgodne z nowym rozporządzeniem w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego.

Wiceprezes Stowarzyszenia Dyspozytorów Medycznych w Polsce Stanisław Skrzypczak podkreślił, że dyspozytorzy pracują pod ogromną presją i zwrócił uwagę, że życie nie zawsze da się dopasować do procedur. - Dyspozytor, mając kilka telefonów i jedną karetkę, musi przez telefon ocenić stan pacjenta i zdecydować, które zgłoszenie wymaga natychmiastowej pomocy - podkreślił.

- Jako organizacja pozarządowa chcemy zrobić wszystko, żeby wam pomóc - mówił Owsiak, zwracając się do dyspozytorów.

W czasie 22. Finału WOŚP ponownie zbierać będzie pieniądze na sprzęt medyczny dla osób starszych. - Jeśli w jakimś mieście powstanie kolejny oddział geriatryczny, fundacja go wyposaży - zadeklarował Owsiak.

W jego ocenie sytuacja polskiej geriatrii jest tragiczna. Nie dość, że oddziałów jest za mało, to trafia na nie najgorszy sprzęt. - W całym kraju nie było oddziału, który miałby swoje USG czy kardiomonitor - mówił Owsiak.

Poinformował, że WOŚP wyposażyła w sprzęt wszystkie oddziały geriatryczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, doprowadziła też do utworzenia dwóch kolejnych - w woj. mazowieckim, gdzie dotychczas nie było żadnego.

Na sprzęt dla geriatrii przeznaczono prawie 21 mln zł zebranych podczas 21. Finału; WOŚP kupiła 2280 urządzeń, m.in. materace przeciwodleżynowe i regulowane łóżka, wózki inwalidzkie, pionizatory do nauki chodzenia, ultrasonografy, kardiomonitory, aparaty do EKG.

W listopadzie WOŚP planuje kolejne zakupy - tym razem dla oddziałów neonatologicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)