Trwa ładowanie...
d200nab

Haski nakaz aresztowania Miloszevicia przekazany władzom jugosłowiańskim

Slobodan Miloszević
Przedstawiciel ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii - Hans Holthuis oficjalnie wręczył w piątek władzom jugosłowiańskim nakaz aresztowania b. prezydenta Slobodana Miloszevicia.

d200nab
d200nab

Dokument został wręczony federalnemu ministrowi sprawiedliwości Momczilo Grubacowi. Po spotkaniu Holthuis powiedział, że otrzymał pożyteczne informacje na temat przygotowania ustawy o współpracy Jugosławii z haskim trybunałem.

Miloszevicia aresztowano w sobotę. Zarzuca mu się nadużywanie władzy i nadużycia finansowe. We wtorek do tej listy dodano oskarżenie o zbrodnie wojenne, których na jego rozkaz dokonywano w Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji. Byłemu prezydentowi grozi za to kara śmierci. Jednak władze jugosłowiańskie akcentują, że nie wydadzą Miloszevicia haskiemu trybunałowi, który oskarża go o zbrodnie wojenne.

Jugosłowiańska prokuratura wszczęła też śledztwo przeciwko prezydentowi Serbii Milanowi Milutinoviciowi i wysokiemu przedstawicielowi postkomunistów Żivadinowi Jovanoviciowi. Informują o tym, powołując się na własne źródła, piątkowy dziennik belgradzki Blic oraz niezależna agencja Beta. Agencja twierdzi, że sprawa Milutinovicia i Jovanovicia ma związek z oskarżeniami o nadużycia.

Obaj - jako ministrowie spraw zagranicznych (Milutinović kierował jugosłowiańską dyplomacją, zanim w 1998 roku został prezydentem Serbii, a Jovanović zastąpił go na stanowisku szefa MSZ) - mieli zezwolić na to, by syn Slobodana Miloszevicia - Marko - korzystał z fałszywego paszportu dyplomatycznego.(kar)

d200nab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d200nab
Więcej tematów