Polityka"Hanna Gronkiewicz-Waltz winna zaniedbań". Raport: Warszawa straciła ponad miliard

"Hanna Gronkiewicz-Waltz winna zaniedbań". Raport: Warszawa straciła ponad miliard

Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz jej urzędnicy pośrednio narazili Warszawę na straty przekraczające miliard złotych. To główny wniosek płynący z raportu komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Liczący niemal 900 stron dokument opisuje nielegalny proceder.

"Hanna Gronkiewicz-Waltz winna zaniedbań". Raport: Warszawa straciła ponad miliard
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Maciej Deja

Raport komisji weryfikacyjnej to nieformalny akt oskarżenia przeciwko byłej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej urzędników. Do fragmentów dokumentu i jego głównych tez dotarł dziennikarz Onetu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej ludzie zdaniem autorów raportu musieli wiedzieć o zjawiskach określanych mianem "dzikiej reprywatyzacji". Co więcej, z dokumentu wynika, że to działania lub zaniedbania władz stolicy doprowadziły do stworzenia systemu trwałej korupcji wśród urzędników miejskich.

"Hanna Gronkiewicz-Waltz winna zaniedbań". Raport: Warszawa straciła ponad miliard

Raport został przygotowany przy resorcie sprawiedliwości. Jego autorem jest wiceminister Sebastian Kaleta i grupa prawników, którzy przeanalizowali pod kątem prawnym kilkadziesiąt przypadków reprywatyzacji. Żaden nie wykracza poza ramy trzech kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"W toku procesu reprywatyzacji warszawskiej w latach 2007-2016 doszło do licznych zaniedbań przez Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, jej zastępców oraz kierownictwa BGN (Biuro Gospodarki Nieruchomościami - red.) natury jednostkowej oraz systemowej w zakresie nadzoru nad procesem reprywatyzacji oraz ochrony majątku Skarbu Państwa" - to główna teza raportu.

Raport komisji ds. reprywatyzacji. Poważne zarzuty wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz

Na podstawie m.in. zeznań świadków prezydent stolicy zarzuca się nie tylko przymykanie oczu na proceder i nieprawidłowości, ale i "przyjęcie polityki zintensyfikowanej reprywatyzacji". Gronkiewicz-Waltz miała zobowiązać swoich urzędników do wydawania co najmniej 300 decyzji reprywatyzacyjnych rocznie.

Wśród zarzutów można też znaleźć wprowadzanie w błąd Rady Miasta w celu podejmowania uchwał sprzyjających reprywatyzacji, naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a pośrednio stworzenie warunków dla systemu trwałej korupcji, co naraziło Warszawę na szkody w wysokości ponad miliarda złotych.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (618)