PolskaHandzlik: nie byłem tajnym współpracownikiem służb PRL

Handzlik: nie byłem tajnym współpracownikiem służb PRL

"Nie pracowałem w organach bezpieczeństwa PRL, nie pełniłem w nich służby, ani nie byłem świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa" - napisał Mariusz Handzlik w reakcji na informacje opublikowane przez IPN.

Handzlik: nie byłem tajnym współpracownikiem służb PRL
Źródło zdjęć: © PAP

26.03.2009 | aktual.: 26.03.2009 18:37

W najnowszym katalogu IPN znalazła się informacja, że Mariusz Handzlik - obecnie podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe - był zarejestrowany przez SB w 1987 r. jako tajny współpracownik ps. "Piotr".

Handzlik napisał w oświadczeniu, że w 1987 r. przy składaniu wniosku paszportowego, osoba podająca się za oficera Ludowego Wojska Polskiego zaproponowała mu pracę dla LWP.

"Lekkomyślnie zgodziłem się napisać jednozdaniowe oświadczenie o tym, że jeszcze raz spotkam się z tą osobą. Pod wpływem rozmówcy podpisałem je swoim imieniem z bierzmowania, tj. 'Piotr'. Żadnej współpracy nigdy nie podjąłem" - napisał Handzlik.

Później - dodał - w 1988 po jego powrocie z Francji "osoba podająca się za oficera LWP" skontaktowała się z nim drugi raz - również wtedy kategorycznie odmówił jakichkolwiek kontaktów. Handzlik zaznaczył, że o tych wydarzeniach poinformował swoją rodzinę.

Zapewnił, że o kontaktach ze służbami PRL poinformował prezydenta Lecha Kaczyńskiego i "właściwe organy państwowe w ramach postępowania o dostęp do informacji niejawnej oraz w oświadczeniu lustracyjnym".

Handzlik zapowiedział też, że złoży odpowiednie wyjaśnienia w IPN oraz niezwłocznie podda się postępowaniu autolustracyjnemu. Wszystkich zainteresowanych odesłał do dotyczących go dokumentów, jakie dostępne są w IPN.

Zapis w katalogu IPN stwierdza, że Handzlik pozyskany został do współpracy "19.05.1987 i zarejestrowany 26.05.1987 jako TW ps. 'Piotr' do sprawy obiektowej krypt. 'Wawel'; zakończono 26.01.1989 z powodu odmowy współpracy"

Według przytoczonej w katalogu charakterystyki SB z 25.01.1989: "(...) W miesiącu grudniu 1987 roku kontakt z TW został całkowicie zerwany (jednostronnie z winy TW), z powodu jego wyjazdu do Francji (...). Po nawiązaniu kontaktów z pracownikiem SB w/wymieniony kategorycznie odmówił jakichkolwiek kontaktów (...)".

Handzlik urodził się w Bielsku Białej. Studiował na Wydziale Nauk Społecznych KUL, jest magistrem socjologii ze specjalizacją stosunki międzynarodowe. Kształcił się też w Wiedniu, Genewie, Wlk. Brytanii i USA.

W latach 1992-94 był doradcą premier Hanny Suchockiej ds. polityki zagranicznej, a od 1994 do 2000 r. - I sekretarzem i radcą ds. polityczno-wojskowych w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

W latach 2000-01 szefował Departamentowi Polityki Eksportowej w MSZ, potem był wicedyrektorem w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa MSZ (2001-2002), a w latach 2004-05 był radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku.

W 2006 r. rozpoczął pracę w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego - najpierw jako dyrektor Biura Spraw Zagranicznych, a od jesieni 2008 r. jako podsekretarz stanu odpowiadający za sprawy międzynarodowe.

Przed nim ministrem w Kancelarii Prezydenta zajmującym się polityką międzynarodową był Andrzej Krawczyk. W lutym 2007 r. odszedł z pracy w Kancelarii po tym, gdy prezydentowi przekazano informację, że w stanie wojennym miał być tajnym współpracownikiem WSW.

W marcu 2007 r. Krawczyka oczyszczono z zarzutu współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Nie wrócił jednak do pracy w prezydenckiej kancelarii.

Krawczyk został później kandydatem na ambasadora na Słowacji, ale jego nominacji sprzeciwiał się przez dłuższy czas prezydent. Powodem było - jak mówił sam Lech Kaczyński - to, że Krawczyk nie poinformował go "o istotnych fragmentach życiorysu". Ostatecznie jesienią 2008 r. prezydent zgodził się, by Krawczyk objął placówkę w Bratysławie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)