Trwa ładowanie...
d413xvg

Han Kang laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera

• Południowokoreańska pisarka Han Kang została tegoroczną laureatką prestiżowej literackiej Międzynarodowej Nagrody Bookera • Nagroda jest przyznawana autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski
Share
Han Kang
Han KangŹródło: PAP/EPA, Fot: HANNAH MCKAY
d413xvg

Han Kang uhonorowano za powieść pt. "Wegetarianka" ("The Vegetarian"). Autorka opowiada w niej historię kobiety pragnącej uciec od codziennego życia, co sprawia, że popada w konflikt z rodziną. Jury nagrody określiło książkę jako "poruszającą i sugestywną", która "zaskakuje głębią swej obcości".

"Wegetarianka" to pierwsza powieść Han Kang, która została przetłumaczona na język angielski. Autorką tłumaczenia jest Debbie Smith.

Autorka oraz tłumaczka otrzymają premię pieniężną w wysokości 50 tys. funtów, którą podzielą między siebie.

Do tej pory Międzynarodową Nagrodę Bookera przyznawano co dwa lata, uwzględniając całokształt twórczości laureata. Od 2016 roku zmieniły się jednak zasady. Nagradza się autora i tłumacza konkretnej książki, która ukazała się w danym roku po angielsku.

Ostatnim laureatem nagrody na starych zasadach jest węgierski prozaik Laszló Krasznahorkai, którego uhonorowano w 2015 roku.

d413xvg

Podziel się opinią

Share
d413xvg
d413xvg
Więcej tematów