Gwiezdne wojny. Rosja próbuje zbudować kosmiczną broń nuklearną
Światowe media obiegła w zeszłym tygodniu informacja o "poważnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego USA". Okazało się, że ma to związek z opracowywaną przez Rosjan "kosmiczną bronią nuklearną".
"Rosja próbuje opracować kosmiczną broń nuklearną do niszczenia satelitów potężną falą energii, podają źródła zaznajomione z wywiadem" - podaje CNN.
Niszczenie satelitów mogłoby mieć katastrofalne skutki dla codziennego życia, w takich dziedzinach jak m.in. komunikacja, transport, bankowość. Mogłoby to także doprowadzić do zniszczenia systemów łączności wojskowej.
Dyskusje na temat "poważnego zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego USA" wywołało w środę oświadczenie Mike'a Turnera z Ohio, przewodniczącego Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów, który poinformował o nim publicznie. Republikański polityk nie podał jednak żadnych szczegółów publicznie nawołując do upublicznienia sprawy Biały Dom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Coś tu nie gra". Profesor zwraca uwagę po śmierci Nawalnego
Broń jest wciąż w fazie rozwoju i nie znalazła się jeszcze na orbicie, podkreślili publicznie urzędnicy administracji Bidena. Urzędnicy twierdzą jednak, że jej użycie mogłoby skutkować "przekroczeniem Rubikonu" - twierdzi CNN.
Detonacja broni wytworzyłby impuls energii elektromagnetycznej i falę naładowanych cząstek, które przedarłyby się przez przestrzeń kosmiczną, zakłócając działanie innych satelitów krążących wokół Ziemi.
Niepokój w USA. Chiny i Indie wchodzą do gry
Głos w sprawie zabrał także prezydent Joe Biden, który w piątek podkreślił publicznie, że "nie ma zagrożenia nuklearnego dla narodu amerykańskiego ani gdziekolwiek indziej na świecie w związku z tym, co obecnie robi Rosja".
- Wszystko, co robią i/lub zrobią, dotyczy satelitów i przestrzeni kosmicznej oraz potencjalnie może uszkodzić te satelity - powiedział amerykański prezydent.
Jak informuje "The New York Times" kwestia rosyjskiej broni była tematem rozmów Antonego Blinkena, sekretarza stanu USA w rozmowach podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdzie spotkał się on z Wangiem Yi - szefem chińskiego MSZ i ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanjamem Jaishankarem.
Gazeta nie precyzuje jakie informacje przekazano, podaje jednak, że Blinken próbował nakłonić swoich rozmówców, aby spróbowali przekonać Rosję do ustępstw.