PolskaGwałtowny spadek poparcia dla PO

Gwałtowny spadek poparcia dla PO

Gdyby wybory odbyły się w kwietniu, do sejmu weszłyby: PO - z 39% poparciem, PiS - z 27% głosów , SLD - 18%. i PSL z poparciem 6% - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.
Porównując do wcześniejszego sondażu, w obecnym zyskały wszystkie większe partie, jedynie wyłamało się PO tracąc poparcie nawet do 8%.

Według sondażu TNS OBOP z początku marca PO miała 47%; PiS - 24%; SLD - 15%; PSL - 5% . W późniejszym sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej" (z 23 marca) PO miała 44%, PiS - 24%; SLD - 15% poparcia. Nad progiem wyborczym było też PSL (6%).

W kwietniowym sondażu wśród pozostałych partii, o które pytano w badaniu, 2% poparcia uzyskał PJN, a po jednej na sto osób deklarowało zamiar głosowania na: Partię Demokratyczną, Ruch Poparcia, PPP, LPR, KPEiR, Prawicę Rzeczypospolitej oraz Samoobronę.

Jeszcze mniej osób wskazywało na: UPR, WiP oraz SdPl. Zamiar głosowania na partie inne niż wymienione zgłaszał jeden na stu badanych.

Wyniki poparcia dla partii dotyczą osób, które uprzednio zadeklarowały ("zdecydowanie" lub "raczej") zamiar uczestniczenia w wyborach do sejmu, ale tylko tych, które mają już sprecyzowane preferencje wyborcze. Liczba osób niezdecydowanych, kogo poprzeć wynosiła 17% ogółu deklarujących zamiar głosowania.

TNS OBOP podał też wyniki preferencji partyjnych z uwzględnieniem osób niezdecydowanych, jak głosować w podstawie oprocentowania. Na PO zagłosowałoby 32% badanych, na PiS - 22%; na SLD - 15%, na PSL - 5% na PJN - 2%; 17 proc. nie miało zdania.

Zamiar wzięcia udziału w wyborach do sejmu - gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę - potwierdziło w sposób zdecydowany 36% badanych. 28% odparło, że raczej weźmie udział; 10% - że raczej nie weźmie; 21% zdecydowanie nie zamierzało głosować; 5% nie miało zdania.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 7-11 kwietnia na reprezentatywnej, losowej 977-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (897)