Potężna wichura idzie nad Polskę. Najwyższy stopień alertów w prognozie
Pogoda próbuje nas zwieść. Wyjątkowe jak na luty temperatury (w Dolnośląskiem nawet 11 stopni Celsjusza), a na samym początku weekendu nagła zmiana i potężna wichura. Pogoda będzie niebezpieczna - ostrzega IMGW. Nie jest wykluczone, że nad Bałtykiem alerty będą miały najwyższy stopień.
15.02.2023 | aktual.: 15.02.2023 21:00
Do czwartku nad Polską utrzyma się ciepłe powietrze polarno-morskie, które napłynęło do nas w związku z rozległym wyżem Feuka. Do końca tygodnia w ciągu dnia w najcieplejszym momencie doby na południowym zachodzie na termometrach zobaczymy 11 stopni Celsjusza, przez 7 stopni w centrum, po 5 stopni na wschodzie.
Pogoda. Nie dajcie się zmylić słońcu
- Tylko na krańcach północno-wschodnich będzie chłodniej - ok. 3 stopnie Celsjusza - przekazała Anna Woźniak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W pozostałych regionach co najmniej do czwartku wieczorem możemy liczyć na więcej rozpogodzeń i chwile ze słońcem. To jednak cisza przed wichurą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W nocy w wielu miejscach nadal tworzyć się będą mgły - lokalnie mogą ograniczać widzialność do 200 m. Nad ranem na południu, kiedy chwyci lekki mróz, mgła może być marznąca.
Pogoda zacznie zmieniać się już w czwartek po południu, kiedy od północnego zachodu zacznie się chmurzyć, aż w końcu spadnie deszcz. Choć wiatr wciąż będzie słaby, to jednak ze względu na opady w zachodnich regionach warunki na drogach w nocy z czwartku na piątek będą bardzo trudne.
Pogoda. Nagła zmiana. Wichura uderzy gwałtownie
Stefa opadów w nocy z czwartku na piątek będzie przesuwać się w głąb Polski. Nadal będzie jednak wyjątkowo ciepło jak na luty. - Wyraźnej zmiany pogody spodziewamy się w piątek, a noc z piątku na sobotę i sobota będą wręcz niebezpieczne. Będzie bardzo wietrznie - przestrzegła Anna Woźniak.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie zagrożeń zakłada możliwość wydania pod koniec tygodnia alertów nawet trzeciego - najwyższego stopnia.
Z obecnych modeli pogodowych wynika, że porywy wiatru w piątek wieczorem będą coraz silniejsze z godziny na godzinę.
Pogoda. Sztorm na Bałtyku. Do 120 km/h na Wybrzeżu
Na Pomorzu wichura ma być najsilniejsza, a porywy wiatru sięgać 120 km/h. Na Błatyku zapowiadany jest najsilniejszy w tym roku sztorm. Im dalej na południe, tym wiatr będzie nieco słabszy, ale jego prędkość nadal może być niszcząca.
Warto zaznaczyć, że temperatura spadnie dopiero w sobotę po przejściu wichury. Do Polski wkroczą wówczas chłodne fronty atmosferyczne ze śniegiem i deszczem ze śniegiem.
Źródła: IMGW_PIB, PAP, ICM