Trwa ładowanie...
18-09-2014 06:51

Grzegorz Schetyna w rządzie Ewy Kopacz?

Grzegorz Schetyna znajdzie się w nowym rządzie Ewy Kopacz – dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM. Tymczasem w TVN24 Schetyna powiedział, że nie wyklucza wejścia do rządu. - Jeśli pojawi się oficjalna propozycja, to ją rozważę. Jestem gotów pomóc PO, jeśli zajadzie taka potrzeba - zaznaczył.

d2yzwbm

Wczoraj wieczorem doszło do spotkania Kopacz z Grzegorzem Schetyną. Podczas rozmowy miało dojść do porozumienia. Kopacz zaproponowała Schetynie powrót do rządu. Ma on być ministrem, ale bez teki wicepremiera.

W zamian Grzegorz Schetyna miał złożyć deklarację, że nie będzie protestował przeciwko zmianie szefa klubu parlamentarnego. Zagwarantował też Ewie Kopacz swoją lojalność.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej RMF FM, jeszcze w sobotę Schetyna mówił, że nie dostał propozycji od Ewy Kopacz. - Na razie nie ma tematu - mówił. - Jeżeli będzie taka propozycja, to będziemy poważnie o tym rozmawiać - dodawał.

d2yzwbm

W poniedziałek 22 września rano Ewa Kopacz złoży rezygnację z funkcji marszałka sejmu. Później tego samego dnia prezydent powoła nową Radę Ministrów. Na dodatkowym posiedzeniu sejmu 1 października Kopacz wygłosi w sejmie expose i odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu nowego rządu. Według dotychczasowych zapewnień szefa PSL, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, stanowiska w nowym gabinecie mają zachować politycy wywodzący się ze Stronnictwa. Są to ministrowie: gospodarki Janusz Piechociński, rolnictwa Marek Sawicki oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W nowym rządzie ma pozostać także szef MON Tomasz Siemoniak (prawdopodobnie otrzyma dodatkowo funkcję wicepremiera), a także ministrowie: skarbu Włodzimierz Karpiński, sportu Andrzej Biernat oraz edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Stanowiska najpewniej utrzymają również: minister finansów Mateusz Szczurek - choć wcześniej wymieniany był on w mediach jako osoba, która pożegna się z rządem - a także szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Zmiany w rządzie wynikają z wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Po przyjęciu dymisji - zgodnie z konstytucją - to prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład Rady Ministrów.

Źródło: RMF FM,TVN24,PAP

d2yzwbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzwbm
Więcej tematów