Trwa ładowanie...
dkdrxvi
Grzegorz Schetyna w rządzie Ewy Kopacz?
x-news/TVN 24

Grzegorz Schetyna w rządzie Ewy Kopacz?

Grzegorz Schetyna znajdzie się w nowym rządzie Ewy Kopacz – dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM. Tymczasem w TVN24 Schetyna powiedział, że nie wyklucza wejścia do rządu. - Jeśli pojawi się oficjalna propozycja, to ją rozważę. Jestem gotów pomóc PO, jeśli zajadzie taka potrzeba - zaznaczył.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dkdrxvi

Wczoraj wieczorem doszło do spotkania Kopacz z Grzegorzem Schetyną. Podczas rozmowy miało dojść do porozumienia. Kopacz zaproponowała Schetynie powrót do rządu. Ma on być ministrem, ale bez teki wicepremiera.

W zamian Grzegorz Schetyna miał złożyć deklarację, że nie będzie protestował przeciwko zmianie szefa klubu parlamentarnego. Zagwarantował też Ewie Kopacz swoją lojalność.

dkdrxvi

Jak przypomina na swojej stronie internetowej RMF FM, jeszcze w sobotę Schetyna mówił, że nie dostał propozycji od Ewy Kopacz. - Na razie nie ma tematu - mówił. - Jeżeli będzie taka propozycja, to będziemy poważnie o tym rozmawiać - dodawał.

W poniedziałek 22 września rano Ewa Kopacz złoży rezygnację z funkcji marszałka sejmu. Później tego samego dnia prezydent powoła nową Radę Ministrów. Na dodatkowym posiedzeniu sejmu 1 października Kopacz wygłosi w sejmie expose i odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu nowego rządu. Według dotychczasowych zapewnień szefa PSL, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, stanowiska w nowym gabinecie mają zachować politycy wywodzący się ze Stronnictwa. Są to ministrowie: gospodarki Janusz Piechociński, rolnictwa Marek Sawicki oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W nowym rządzie ma pozostać także szef MON Tomasz Siemoniak (prawdopodobnie otrzyma dodatkowo funkcję wicepremiera), a także ministrowie: skarbu Włodzimierz Karpiński, sportu Andrzej Biernat oraz edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Stanowiska najpewniej utrzymają również: minister finansów Mateusz Szczurek - choć wcześniej wymieniany był on w mediach jako osoba, która pożegna się z rządem - a także szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Zmiany w rządzie wynikają z wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Po przyjęciu dymisji - zgodnie z konstytucją - to prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład Rady Ministrów.

Źródło: RMF FM,TVN24,PAP

dkdrxvi

Podziel się opinią

Share
dkdrxvi
dkdrxvi
Więcej tematów