Trwa ładowanie...

Grzegorz Kuprianowicz pozwie wojewodę lubelskiego. "Naruszył moje dobra osobiste"

Szef Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie zapowiedział pozew przeciw miejscowemu wojewodzie. W lipcu Przemysław Czarnek złożył doniesienie w związku z jego wystąpieniem na uroczystościach rocznicowych w Sahryniu - miejscu kaźni ludności ukraińskiej.

Grzegorz Kuprianowicz pozwie wojewodę lubelskiego. "Naruszył moje dobra osobiste"Źródło: East News, fot: WOJCIECH JARGILO/REPORTER
d30g0w4

Dr Kuprianowicz, historyk i przedstawiciel mniejszości ukraińskiej uważa, że wojewoda lubelski przekroczył swoje kompetencje jako urzędnik państwowy, a jako prawnik - naruszył zasady etyki zawodowej. - Mam poczucie, iż wypowiedzi wojewody naruszyły moje dobre imię i moje dobra osobiste - powiedział. Szef Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie będzie rozmawiał z prawnikiem o możliwości pozwania wojewody - donosi TOK FM.

Chodzi o wydarzenia z lipca tego roku. Kuprianowicz podczas uroczystości rocznicowych w Sahryniu mówił m.in., że 74 lata temu z rąk partyzantów AK zginęli tam ukraińscy obywatele Rzeczypospolitej "dlatego, że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania".

"Zbordnia przeciw ludzkości"

Kuprianowicz nazwał nawet mord w Sahryniu "zbrodnią przeciwko ludzkości". Z ustaleń historyków wynika, że zginęło tam ponad 600 osób, głównie kobiety i dzieci pochodzenia ukraińskiego.

d30g0w4

Słowa te spotkały się z oburzeniem wojewody lubelskiego. Przemysław Czarnek uznał, że w przemówieniu dr. Kuprianowicza mogło dojść do znieważenia narodu polskiego. Sprawę zgłosił do prokuratury, ale ta umorzyła postępowanie.

Zobacz także: 85-letni mieszkaniec Bieszczad dostanie odszkodowanie za wysiedlenie

- Przebieg tych uroczystości to jedna wielka prowokacja - mówił o lipcowych obchodach wydarzeń w Sahryniu, na których pojawił się m. in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d30g0w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30g0w4
Więcej tematów