Trwa ładowanie...
02-10-2012 12:57

Gruzja: Saakaszwili uznał przegraną swej partii

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przyznał, że jego partia przegrała w wyborach parlamentarnych i zapowiedział jej przejście do opozycji. Według wstępnych,
cząstkowych danych wybory wygrała opozycyjna koalicja Gruzińskie Marzenie.

Gruzja: Saakaszwili uznał przegraną swej partiiŹródło: AFP, fot: Vano Shlamov
d183ddh
d183ddh

Saakaszwili w orędziu telewizyjnym przyjął porażkę swojego Zjednoczonego Ruchu Obywatelskiego. - Ze wstępnych rezultatów widać, że opozycja wygrała i powinna sformować rząd. A jako prezydent powinienem im w tym pomóc - powiedział Saakaszwili. Zaznaczył, że uszanuje wolę wyborców.

Po przeliczeniu 30 procent głosów, opozycyjne Gruzińskie Marzenie może liczyć na 53 procent głosów w części proporcjonalnej wyborów. Rządzący do tej pory Ruch ma 41 procent głosów. Przy czym dane dotyczą na razie jedynie okręgów, w których obowiązuje proporcjonalna ordynacja wyborcza, gdzie jest wyłanianych 77 ze 150 wszystkich deputowanych. Pozostałych 73 parlamentarzystów jest wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, z których na razie nie ma danych.

Liderem zwycięskiej koalicji jest miliarder Bidzina Iwaniszwili. - Kiedy nasze zwycięstwo zostanie oficjalnie potwierdzone, mam nadzieję, że parlament zatwierdzi mnie jako premiera - powiedział Iwaniszwili.

Pierwsze pokojowe przekazanie władzy

Poniedziałkowe wybory, jak pisze Reuters, mogą skutkować pierwszym pokojowym przekazaniem władzy między rywalizującymi ugrupowaniami w Gruzji od czasu jej uniezależnienia się od Moskwy po upadku ZSRR w roku 1991.

d183ddh

Reuters przypomina, że Saakaszwili pozostanie prezydentem do przyszłego roku, kiedy wygasa jego druga, ostatnia kadencja, lecz rządzenie państwem może być teraz dla niego znacznie trudniejsze, gdyż nie będzie miał uległego parlamentu, a premierem zostanie Iwaniszwili.

OBWE: wybory były wolne

Tymczasem międzynarodowa misja obserwatorów potwierdziła, że wybory w Gruzji były wolne. Obserwatorzy wezwali rywalizujące siły polityczne w Gruzji do współpracy w rozwijaniu demokracji.

OBWE uznała gruzińskie wybory za "ważny krok" w kierunku demokracji. - Mimo bardzo spolaryzowanej kampanii (...) naród gruziński w sposób nieskrępowany dał wyraz swej woli przy urnach wyborczych - powiedział szef misji obserwacyjnej OBWE Tonino Picula.

Picula wyraził opinię, że gruzińskie wybory "zademonstrowały zdrowy szacunek dla podstawowych swobód". - Oczekujemy, że ostateczne rezultaty będą odzwierciedlały wybór elektoratu - dodał.

d183ddh

OBWE wskazuje na swej stronie internetowej, że choć wolność zrzeszania się, zgromadzeń i swoboda wyrazu były powszechnie szanowane, przypadki napastowania i zastraszania aktywistów partyjnych i sympatyków negatywnie odbijały się na kampanii i często kończyły się zatrzymaniami i grzywnami, przy czym w większości dotyczyło to kampanii opozycji. OBWE uważa, że przyczyniło się to do atmosfery nieufności między rywalami.

Szef delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Assen Agov powiedział m.in.: Zrobiło na nas wrażenie to, że masowe wiece były pokojowe, a szczere zaangażowanie, które widzieliśmy, dobrze wróży przyszłości Gruzji.

UE oczekuje współpracy z Gruzją

- UE oczekuje bliskiej współpracy z Gruzją i liczy na dalsze zacieśnienie integracji politycznej i gospodarczej niezależnie od tego, kto wygrał wybory w Gruzji - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz.

d183ddh

Kocijanczicz zastrzegła, że UE wciąż czeka na oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Gruzji i raport misji obserwacyjnej OBWE.

Już teraz pogratulowała jednak partiom biorącym udział w wyborach "pojednawczych i konstruktywnych reakcji po zamknięciu lokali wyborczych".

- Opowiadamy się za kontynuowaniem negocjacji w sprawie politycznego stowarzyszenia oraz gospodarczej integracji z Gruzją - powiedziała Kocijanczicz.

d183ddh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d183ddh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj