Trwa ładowanie...
d1cye40
IAR

Gruzińskie MSZ: niech Rosja przestanie budować zapory na granicach

Gruzińskie MSZ jest zaniepokojone łamaniem praw człowieka w Osetii Południowej. Dyplomaci opublikowali specjalny raport dotyczący łamania praw człowieka na obszarach okupowanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gruzini protestują przeciwko aneksji terenów przez Rosję
Gruzini protestują przeciwko aneksji terenów przez Rosję (AFP, Fot: Vano Shlamov)
d1cye40

W pierwszej części dokumentu zwrócono uwagę na coraz częstsze przypadki przesuwania przez separatystów linii rozgraniczającej w głąb Gruzji. - Zabierają nam ziemię, nasze pola i sady. Odcięli nas od dostępu do wody, więc wysychają nam wszystkie rośliny. Ciężko jest żyć - twierdzą mieszkańcy wioski Churwaleti, leżącej na granicy z Osetią Południową. Dodają również, że separatyści i rosyjscy żołnierze rozciągają wzdłuż tymczasowych granic drut kolczasty i stawiają betonowe zapory.

W raporcie gruzińskiego MSZ zwrócono uwagę, że separatyści, samowolnie przesuwając linię rozgraniczającą, ograniczają mieszkańcom okolicznych wsi dostęp do ich pól i sadów. Tych, którzy jednak wejdą na swoją ziemię, aresztują. Dyplomaci podkreślają, że zatrzymane osoby są więzione, znieważane, a zdarzają się też przypadki stosowania tortur.

Po wojnie rosyjsko-gruzińskiej z 2008 roku, Gruzja straciła kontrolę nad Abchazją i Osetią Południową. W obu separatystycznych regionach stacjonują rosyjskie wojska.

d1cye40

Podziel się opinią

Share
d1cye40
d1cye40
Więcej tematów