Trwa ładowanie...

Grupa Wyszehradzka potrzebuje nowych sojuszników

Grupa Wyszehradzka musi znaleźć nowych sojuszników. Potrzebujemy Austrii i innych krajów - powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters Andrej Babisz, którego partia ANO wygrała, według wstępnych wyników, wybory parlamentarne w Czechach. W kontekście nowych sojuszników Grupy Wyszehradzkiej, obok Austrii, Babisz mówił o regionie Bałkanów, Słowenii, Chorwacji i "być może innych" (krajach).

Grupa Wyszehradzka potrzebuje nowych sojusznikówŹródło: PAP
d31drn8
d31drn8

Lider ANO podkreślił, że Czechy muszą odgrywać aktywną rolę w Unii Europejskiej, a także poszukiwać sprzymierzeńców poza Grupą Wyszehradzką w realizacji wspólnego celu, jakim jest powstrzymanie nielegalnej migracji.

- Oczywiście mamy sojusznika w Austrii, w osobie pana Kurza, który ma takie samo zdanie w kwestii migracji jak my - powiedział Babisz, mając na myśli Sebastiana Kurza, szefa konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która przed tygodniem wygrała wybory parlamentarne w Austrii.
Podczas konferencji prasowej po zakończeniu głosowania Babisz zapewnił, że ANO to partia proeuropejska, która chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki UE. - Czechy są integralną częścią UE oraz NATO-6130285597505153c) - podkreślił przywódca ANO, zaznaczając, że jego partia "nie jest ukierunkowana na wschód".

Centroprawicowy ruch ANO wygrał odbywające się w piątek i sobotę wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Według wstępnych wyników, podanych w sobotę późnym wieczorem przez Czeski Urząd Statystyczny (CSU)
, po przeliczeniu wszystkich głosów, partia ta zdobyła 29,7 proc.

Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,3 proc., a trzecie - Piraci (10,8 proc). Skrajnie prawicowe ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD)
, obiecujące referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, poparło 10,6 proc. głosujących.

d31drn8

Próg wyborczy 5 proc. głosów przekroczyli jeszcze: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM; 7,8 proc.), Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) obecnego premiera Bohuslava Sobotki (7,3 proc.), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL; 5,8 proc.), liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 (5,3 proc.) oraz Burmistrzowie i Niezależni STAN (5,2 proc.).

Frekwencja wyborcza wyniosła 60,8 proc. Oficjalne wyniki wyborów mają zostać podane w poniedziałek. W wywiadzie dla Reutera Babisz zapewnił, że nie chce współpracować z komunistami i ze skrajną prawicą.

Babisz, który dzięki swej wieloletniej działalności biznesowej zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej, ustąpił w maju ze stanowisk wicepremiera i szefa resortu finansów. Uczynił to pod naciskiem premiera Bohuslava Sobotki, oskarżającego go o domniemane nadużycia podatkowe.

6 września Izba Poselska wyraźną większością głosów uchyliła immunitet zasiadającego w niej Babisza, o co wystąpiła prokuratura w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Miliarder twierdzi, że działania prokuratury motywowane są politycznie.

Źródło: PAP

d31drn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31drn8
Więcej tematów