Grupa Wyszehradzka: do NATO kraje bałtyckie, Słowacja i Słowenia
Kraje Grupy Wyszehradzkiej popierają przyjęcie do NATO wszystkich krajów bałtyckich, ale uważają, że Pakt powinien być rozszerzony również o Słowację i Słowenię.
Takie stanowisko po sobotnich rozmowach premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej przedstawił na konferencji prasowej gospodarz spotkania Viktor Orban, premier Węgier, które objęły przewodnictwo w Grupie. Dodał, że ten pogląd kraje Grupy Wyszehradzkiej zaprezentują podczas przyszłorocznego szczytu NATO w Pradze.
Orban poinformował też, że priorytetem węgierskiego przewodnictwa będzie rozwój infrastruktury: dróg, kolei itp. Dodał, że podczas sobotnich rozmów poruszano także kwestię zacieśnienia kontaktów Grupy z Ukrainą, Słowenią i Chorwacją. Zdecydowano się też wspólnie wysłać depeszę gratulacyjną do władz Ukrainy z okazji 10-lecia niepodległości.
Premier Czech Milosz Zeman dodał, że Grupa Wyszehradzka nawiązuje bliskie stosunki z grupami regionalnymi w Unii Europejskiej - przede wszystkim z krajami Beneluksu. Poinformował, że w grudniu planowane jest wspólne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu.
Premier Jerzy Buzek zaznaczył z kolei, że zaprosił premierów Grupy Wyszehradzkiej na wrześniowe forum gospodarcze Polska-Wschód do Krynicy. Spotkanie to byłoby - jak mówił - okazją do rozmów z przedsiębiorcami, m.in. o najnowszych technologiach i koncepcji gospodarki opartej na wiedzy.
Buzek dodał, że podczas sobotniego spotkania rozmawiano też o negocjacjach z Unią Europejską. Zwrócił uwagę na potrzebę zamykania kolejnych rozdziałów negocjacyjnych w taki sposób, by w spodziewanych w każdym kraju referendach uzyskać poparcie obywateli dla wejścia do Unii. Zapowiedział, że właśnie tak negocjacje będzie prowadzić Polska, która oczywiście nadal podtrzymuje deklarację zamknięcia wszystkich rozdziałów do końca 2002 r. (jask)