Trwa ładowanie...
d2hzhnf

Groźna bakteria w następnym szpitalu. New Delhi teraz w Sieradzu

Nowy przypadek zarażenia superbakterią New Delhi w polskim szpitalu. Odporne na antybiotyki szczepy wykryto u 50-latka, który trafił do szpitala w Sieradzu w Łódzkiem. W placówce obowiązują specjalne procedury sanitarne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi, zwłaszcza w warunkach szpitalnych, gdzie odnotowywana jest większości zakażeń
Bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi, zwłaszcza w warunkach szpitalnych, gdzie odnotowywana jest większości zakażeń (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d2hzhnf

Po wykryciu bakterii New Delhi dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu wprowadziła tzw. reżim sanitarny - podaje dzienniklodzki.pl. Koniecznie było m.in. ograniczenie odwiedzin oraz nakaz noszenia rękawiczek przez personel.

Powołano także szpitalny zespół do spraw zakażeń. O przypadku został powiadomiony sanepid.

- Zarażony mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii medycznej - informuje w rozmowie z serwisem rzecznik szpitala Grażyna Kieszniewska.

d2hzhnf

To kolejny przypadek wykrycia New Delhi w województwie łódzkim w ostatnim czasie. W połowie listopada z jej powodu zamknięty czasowo został oddział wewnętrzny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

Tymaczasem w poniedziałek o możliwości zakazeniem superbakterią trojga pacjentów oddziału pulmonologii poinformował Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.

Śmierć w kilka godzin

Szczepy bakterii New Delhi są lekooporne, bo produkują enzym rozkładający antybiotyki. Klebsiella pneumoniae mogą doprowadzić do śmierci w zaledwie kilka godzin. Wywołują gwałtownie przebiegające zapalenie płuc, opon mózgowych albo sepsę. Najgroźniejsze są dla dzieci i osób z obniżoną odpornością.

d2hzhnf

Od początku roku New Delhi zaraziło się kilkuset Polaków.

Bakterie Klebsiella pneumoniae typu NDM, potocznie nazywane są New Delhi, bo pierwszy przypadek zarażenia wykryto 10 lat temu właśnie w tym mieście. To z Indii szczepy zostały rozniesione po Europie i świecie. W Polsce obecne są od kilku lat.

Bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi, zwłaszcza w warunkach szpitalnych, gdzie odnotowywana jest większości zakażeń. W ubiegłym roku i w szpitalach m.in. w Białymstoku, Poznaniu i Warszawie wybuchła epidemia, a zarażonych było ponad 2 tys. osób.

d2hzhnf

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: New Delhi. Superbakteria odporna na antybiotyki

d2hzhnf

Podziel się opinią

Share
d2hzhnf
d2hzhnf
Więcej tematów