Trwa ładowanie...
d4azca4

Groźba powodzi na Żuławach. Zagrożony Elbląg i okolice

Już o 10 cm przekroczony jest poziom ostrzegawczy wody na rzece Elbląg. To efekt cofki, czyli wtłaczania przez wiatr wody z ujść rzek z powrotem w głąb lądu. Groźnie jest na całych Żuławach.
Share
Do stanów alarmowych na rzece Elbląg brakuje 20 cm
Do stanów alarmowych na rzece Elbląg brakuje 20 cmŹródło: Fotolia, Fot: chaisiri
d4azca4

Przez wichurę i cofkę na Zalewie Wiślanym powodzią zagrożony jest Elbląg i okoliczne miejscowości - podaje Radio Gdańsk. Najgroźniejsza sytuacja jest na Wyspie Nowakowskiej.

- Mieszkamy na rozlewisku przy wale, więc zawsze jest u nas woda - mówią reporterowi stacji mieszkańcy, którzy obserwują poziom rzeki. Woda wdarła się już do ich ogrodów.

Ostrzeżenie hydrologiczne dla powiatu elbląskiego i nowodworskiego zostało wydłużone do godziny 6 rano w czwartek.

   Google maps/screen
Źródło: Google maps/screen

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu cały czas monitoruje stan wody, żeby służby mogły natychmiast zareagować na ewentualne podtopienia.

d4azca4

Poziom wody w rzece Elbląga wzrasta od rana w tempie ok. 1 cm na godzinę. Do stanów alarmowych brakuje 20 cm. W Osłonce (gmina Nowy Dwór Gdański) rzeka Szkarpawa przekroczyła stan alarmowy. Podobna sytuacja ma miejsce na Nogacie we wsi Nowotki - wylicza elblag.net.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Służby przeciwpowodziowe dowożą do Nowakowa piasek, aby móc w razie potrzeby wzmocnić wały i ochronić zagrożone budynki - informuje IAR. Poziom alarmowy dla rzeki Elbląg wynosi 610 cm.

Tymczasem na północy Polski wciąż bardzo mocno wieje z północnego zachodu. Z prognoz wynika jednak, że w czwartek rano wiatr powinien osłabnąć i zmienić kierunek na południowy.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4azca4

Podziel się opinią

Share
d4azca4
d4azca4
Więcej tematów