WP

Groźba powodzi na północy. Ostrzeżenia IMGW

Silny wiatr wpycha wody rzek na Żuławach z powrotem w głąb lądu. Okolicom Elbląga zagrażają podtopienia wywołane przez tzw. cofkę. IMGW ostrzega, że poziom wody może sięgnąć stanów alarmowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kilka dni wcześniej woda podeszła pod domy w miejscowości Nowakowo
Kilka dni wcześniej woda podeszła pod domy w miejscowości Nowakowo (East News, Fot: Adam Wysocki)
WP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia synoptyków dotyczą Żuław i Zalewu Wiślanego.

Jak wyjaśniają eksperci, podtopienia mogą być skutkiem prognozowanej na północy rosnącej siły wiatru z kierunku północno-wschodniego i wschodniego oraz opadów deszczu. IMGW ostrzega, że na Zalewie Wiślanym i Żuławach stany wody utrzymywać się będą powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do poniedziałkowego wieczoru, ale może zostać przedłużone, bo deszcz i silny wiatr na Pomorzu utrzymają się co najmniej do środy.

Oznacza to, że po raz drugi w ciągu tygodnia mieszkańcy miejscowości położonych nad rzeką Elbląg, Szkarpawą, Nogatem z niepokojem spogolądają na wodowskazy.

Sytuację monitorują służby przeciwpowodziowe i strażacy.

WP
WP
WP